ManşetTürkiye

Selim Tok: Bergama’da deprem yardımları altı ay sonra Ramazan kolisi olarak dağıtıldı

0

Bergama Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Selim Tok, İzmir’de meydana gelen depremden etkilenen yurttaşlar için toplanan gıda yardımlarının AKP’li Bergama Belediyesi tarafından aylarca bekletilerek Ramazan kolisine dönüştürüldüğünü iddia etti.

30 Ekim tarihinde meydana gelen 6,9 büyüklüğündeki depremde 116 kişi yaşamını yitirmiş ve  1034 kişi  yaralanmıştı. Yaşanan felaketin ardından Türkiye’nin her yerinden depremzedeler için yardım kampanyaları başlatılmıştı.

İzmir Valiliği resmi hesabından da ‘İzmir Depremi Yardım Kampanyası’ için duyurular yapılmış gelen yardımlar da valilik aracılığıyla kaymakamlıklara gönderilmişti.

‘Gelen yardımlar altı aydır bekletiliyor’

Bergama’da CHP’li Meclis Üyesi Selim Tok, depremzedeler için Elazığ, Balıkesir, Isparta, Gümüşhane gibi valiliklerden gelen gıda yardımlarının aylardır Bergama Belediyesi’nin tekstil fabrikası depolarında bekletildiğini ve Ramazan kolisine dönüştürüldüğünü ortaya çıkardı.

Selim Tok  “Tekstil fabrikasına tesadüfen yaptığımız bir ziyaret sonucunda, ülkemizin çeşitli vilayetlerinden yaraları sarmak için İzmir’e gönderilen gıda yardım kolilerinin belediye başkanı Hakan Koştu adını taşıyan torbalara konularak Ramazan yardımı olarak dağıtıldığını gördük. Propaganda amaçlı yapılan bu işlemi kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

Ajans Bakırçay’da yer alan habere göre konuyla ilgili bir açıklama yapan Bergama İlçe Başkanı Mehmet Ecevit Canbaz  “Depremden tam altı ay sonra bugün, depremzedeler için alınan yardımlar belediye başkanının adını taşıdığı torbalarla Ramazan yardımı olarak dağıtılıyor. Bunu doğru bulmuyoruz, kamuoyunun bilgisine sunuyoruz” dedi.

‘Belediyenin lütfu gibi dağıtılıyor’

CHP Bergama ve İzmir Büyükşehir Meclis Üyesi Ali Bor ise “Bugün Bergama Belediyesi’nin tekstil fabrikasında karşılaştığımız manzarada, İzmir depremi sonrası yapılan yardımların kasti olarak bekletildiğini gördük” dedi.

Bu yardımların belediye başkanının lütfu olarak dağıtıldığını belirten Bor, “Bugün bu erzaklar, belediye başkanının adını taşıyan torbalara konularak sanki belediye başkanının bir lütfuymuş gibi Ramazan yardımı olarak dağıtılıyor. Bu etik bir davranış değil” tepkisini gösterdi.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.