ManşetTürkiye

Selahattin Demirtaş’ın beş yıla kadar hapsi istendi

0

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkında İstanbul Zeytinburnu’nnda 2013 yılında gerçekleştirilen Newroz kutlamalarında yaptıkları konuşmalar nedeniyle açılan davanın duruşması bugün İstanbul 26’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Demirtaş, İstanbul 26’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Silivri Cezaevi Kampüsü karşısında bulunan 2 No’lu duruşma salonunda yapılan duruşmaya mazeret bildirerek katılmadı.

Demirtaş, duruşmaya SEGBİS ile katılmayı da reddetti.

Mahkeme heyeti Demirtaş’ın başka mahkemedeki beyanını savunma olarak kabul ederek mütalaaya geçmek istedi.

Demirtaş’ın avukatları ise bu duruma itiraz ederek mütalaaya geçilmemesi gerektiğini söyledi.

Bunun üzerine mahkeme başkanı avukatların salondan çıkartılması kararını verdi.

Avukatlar da salondan çıkmayı reddedince  mahkeme heyeti salondan ayrıldı.

Avukatlar çıktı, mahkeme heyeti döndü

Daha sonra avukatlar duruşma salonundan çıktı ve mahkeme heyeti salondaki yerini tekrar aldı.

Avukatlar salon dışındayken mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, Demirtaş ve Önder’in “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla 5’er yıla kadar hapis cezası istedi.

Mahkeme heyetinin tutumunu eleştiren Demirtaş’ın avukatlarından Cahit Kırkazak, şunları söyledi:

“Mahkeme bütün usul kuralları çiğneyerek Alelacele karar vermek istiyor. Sayın Demirtaş’ın görevsiz mahkemede alınan beyanı dosya kapsamında esasa ilişkin beyan olarak kabul edip, sayın Demirtaş savunma yapmaya hazır olmasına rağmen savunma alınmadan karar vermek istiyor. Mahkeme bütün beyanlarımızı ve tevzi-i tahkikat taleplerimizi hiç bir gerekçe göstermeden reddediyor. Dosyadaki bilirkişi raporları dahi tarafımıza tebliğ edilmemişken, Demirtaş’ın savunması alınmadan yangından mal kaçırır gibi karar verilmek isteniyor.”

Mahkeme heyeti duruşmayı 8 Haziran’a erteledi.

Parti yetkilileri Demirtaş’a ceza verilmesi durumunda da Demirtaş’ın 24 Haziran’daki cumhurbaşkanı seçiminde HDP’nin adayı olarak gösterileceğini söylemişti.

 

(Gazete Duvar)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.