2023 KAHRAMANMARAŞ DEPREMİManşet

Şanlıurfa ve Adıyaman’daki sel felaketinde can kaybı 13’e yükseldi

0

Adıyaman, Şanlıurfa ve Malatya‘yı etkisi altına alan sağanak yağmur sele neden oldu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sel felaketinde Şanlıurfa’da 11, Adıyaman’da ise iki kişi hayatını kaybettiğini açıkladı.

İklim krizinin beraberinde getirdiği aşırı hava olayları, bölgede 6 Şubat’ta meydana gelen depremler nedeniyle birçok kişinin çadır kentlerde veya konteynerlerde yaşaması nedeniyle derin etkilere neden oldu.

‣ Depremden sonra bir de sel bastı: Şanlıurfa ve Adıyaman’da beş kişi yaşamını yitirdi

Afet bölgesine turuncu kodla uyarı

CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, yoğun yağışlar nedeniyle en riskli günün bugün (15 Mart) olduğunu vurguladı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü beklenen kuvvetli yağışlar nedeniyle Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Malatya, Mardin ve Şanlıurfa için turuncu kodlu uyarıda bulundu.

Adıyaman’da depremzedeler KYK yurtlarına yerleştirildi

Adıyaman’da yağmur nedeniyle kentte depremzedelerin yaşadığı çadır kentlerde çadırları su bastı. Bu bölgelerdeki vatandaşlar, KYK yurtlarına yerleştirildi.

Cadde ve sokakların su altında kalmasıyla, araç sürücüleri yollarda ilerlemekte güçlük çekti, bazı araçlar ise suda mahsur kaldı.

Sincik ilçesinde bağlı Subaşı ile Taşkale köyü arasında bulunan ilçenin tek bağlantı köprüsü derenin taşmasıyla araç trafiğine kapandı. Derenin taşması sonucu köprüde göçükler oluştu.

Depremzedelerin kaldığı bir konteynerin sele kapılması sonucu, bir kişi hayatını kaybetti.

Şanlıurfa’da birçok semte ulaşım sağlanamıyor

Şanlıurfa’da da sağanak yağış nedeniyle yüzlerce ev ve araç sel suları altında kaldı. Eyyübiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi‘ni su basarken kentte eğitime bir gün ara verildi.

Kentte halen birçok semte ulaşım sağlanamıyor.

Kentte Tandoğan mahallesinde bulunan Yavuzlar Apartmanı’nın bodrum katındaki bir dairede, beş kişinin cansız bedenlerine ulaşıldı.

İhbarla bölgeye giden ekiplerce bodrum katından çıkarılan ve Suriye uyruklu olduğu belirtilen beş kişinin cansız bedenleri, otopsi için Adli Tıp Kurumu morguna götürüldü.

Kentte sel felaketinde yaşamını yitirenlerin sayısı, 11’e yükselirken, Soylu hayatını kaybedenler arasında 1,5 yaşındaki bir çocuğun da yer aldığını açıkladı.

AFAD: İki ilde toplam beş kişi kayıp

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı‘ndan (AFAD) yapılan açıklamada, Adıyaman’ın Tut ilçesi ile Şanlıurfa’da aşırı yağışlar sonucu su baskınları meydana geldiği belirtilerek, “Adıyaman ili Tut ilçesine son 24 saatte metrekareye 136 milimetre yağış düşmüştür. Bir konteynerdeki su baskını sonucunda bir vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Kayıp durumda olan üç vatandaşımızın arama kurtarma çalışmalarına devam edilmektedir” ifadelerine yer verildi.

AFAD, arama ve kurtarma faaliyetlerini yürütmek amacıyla Adıyaman merkezden Tut ilçesinde 15 araç, 14 profesyonel dalgıç, 140 arama kurtarma personeli ile birlikte toplam 346 personel görevlendirildiğini, ayrıca bölgedeki iş makinelerine ek olarak 10 vidanjör, 50 motopomp ve dalgıç pompa, 6 kurtarma botu görevlendirildiğini açıkladı.

Açıklamada Şanlıurfa’da da son 24 saatte metrekareye 111 milimetre yağış düştüğü kaydedilerek iki kişinin kayıp olduğu ihbarı alındığını belirtildi.

Adana, Bingöl, Mersin, Gaziantep İl AFAD Müdürlüklerinden Şanlıurfa’da sel felaketinin yaşandığı bölgeye arama kurtarma personeli sevk edildiğini açıklayan AFAD, arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Şanlıurfa’da halihazırda bulunan iş makinelerine ek olarak 270 adet iş makinesi sevk edildiğini ve bölgede beş vidanjör, 100 adet dalgıç pompa ve motopomp, 25 adet su botu, 23 arama kurtarma aracı, 17 profesyonel dalgıç, 162 arama kurtarma personelinin görev yaptığını belirten açıklama, diğer illerden takviyelerin devam ettiğini kaydetti. Bölgede aşırı yağışlardan kaynaklı 562 ihbar alındığını aktaran AFAD “Gelişmeler takip edilmektedir” dedi.

Koybolan itfaiyeciler kurtarıldı

Şanlıurfa’da Köprülü Abide Kavşağı‘nın alt geçidine dolan suda kalan iki itfaiye görevlisi, arama- kurtarma ekiplerince kurtarıldı. İtfaiyecilerin kurtarılması alkışlanırken, yakınları ise birbirlerine sarılarak gözyaşı döktü.

Sudan çıkarılan iki itfaiye eri, ambulansla hastaneye kaldırıldı. Bölgede dalgıç ekipleri de arama-kurtarma çalışmalarını sürdürüyor.

İklim krizi sel riskini nasıl artırıyor?

You may also like

Comments

Comments are closed.