ManşetEkolojiİklim Krizi

Salda’yı Millet Bahçesi’nin ardından kuraklık vurdu: Sular 10 yılda 30 metre çekildi

0
Fotoğraf: DHA

Burdur’un Yeşilova ilçesinde yer alan ve yapılmak istenen millet bahçesi projesinin gölün doğal özelliklerini bozacağı sebebiyle büyük tartışma yaratan Salda Gölü’nü bu kez de kuraklık vurdu.

İklim krizine bağlı yağış rejimlerindeki düzensizlik ve gölü besleyen su varlıklarının yapılan sondaj ve göletler sebebiyle azalmasından dolayı Salda Gölü’nün Beyaz Adalar ve halk plajı bölümünde suların çekildi, göldeki küçük adacıklar ortaya çıktı.

‘Gölü besleyen kaynaklar azaldı’

Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel, DHA’ya Salda Gölü’nde yağışların azlığı nedeniyle Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi çekilme meydana geldiğini söyledi.

Mümtaz Şenel, “Burası çok derin bir göl olduğu için dışarıdan gelen insanlar suyunda çekilme yok gibi görüyorlar. Salda Gölü, 1959 yılında ilkokul yıllarımdan bildiğim kabaran turkuaz mavisiyle güzel bir göldür. Ama son yıllarda sondajların yapılması ve çevresine yapılan göletler nedeniyle besleyen kaynak azaldı. Sadece Sultanpınarı’ndan akan sudan; bir de kar ve yağmur suyu ile besleniyor” dedi.

‘Kurtarmak için elimizden geleni yapacağız’

Kuraklık devam ederse her yerde olduğu gibi Salda Gölü’nde de bu çekilmenin devam edeceğini vurgulayan Mümtaz Şenel, şunları söyledi:

Salda Gölü’nün çekilmesinden çok temiz tutulmaması ile ilgili korkularım var. Bunu valiliğimizin, kaymakamlığımızın, belediyemizin aldığı önlemlerle güzel bir yere getirmeye çalışıyoruz. İnşallah önümüzdeki dönemde valiliğimizin Salda Gölü’nü koruma ile ilgili önlemleri var. O önlemleri hep beraber uygularız ve Mars’a benzeyen yönüyle dünyadaki bu değerli, nadide göl tüm Türkiye’nin incisi olarak kalır. Bize düşen görev de burayı en iyi şekilde korumak. Biz de elimizden geleni yapacağız, bu konuda kararlıyız.

‘Son 10 yılda 20-30 metre çekildi’

Salda Gölü’nde önceki yıllarda da kurak giden mevsimlerde az da olsa çekilme olduğunu belirten Mümtaz Şenel, “Ama son yıllarda kuraklığın artmasıyla bu çekilme devam ediyor. Söylediğim gibi çok derin bir göl olduğu için başka yerlerdeki sığ göllerde olduğu gibi çekilme çok belli olmuyor, buna ancak gölün eski zamanlarını bilenler farkına varabilir” dedi.

Şenel, 10 yıl içerisinde gölde 20- 30 metre civarında bir çekilme olduğunu ancak gölün derinliği sebebiyle bunun çok fazla dışarıdan anlaşılmadığını belirtti.

Fotoğraf: DHA

‘Vahşi sulamadan vazgeçilmeli’

Ağustos ayında Vali Ali Arslantaş başkanlığında yapılan toplantıda bu bölgede mısır ekiminin sınırlı yapılmasının dile getirildiğini anlatan Mümtaz Şenel, “Bize düşen bu bölgede turizme yönelik çalışmalar yapılmalı. Hayvancılığı başka bölgelere yönlendirirsek daha iyi olur diye düşünüyorum. Son yıllarda Yeşilova, Doğanbaba, Kayadibi, Salda gibi bölgeler tam yeterli olmasa da turizm kaynağından beslenmeye başladı. Bize düşen görev buraya gelen turistleri en iyi şekilde ağırlamak ve bu bölgede yatak kapasitesini artırıp, bunu yaparken de gölün hemen kıyısında değil yamaçlara yapmak. Bunu yaparsak hem gölü kirletmemiş hem de turizmden yeteri kadar faydalanmış oluruz. Bu görevi de belediye olarak devletimizin kurumları olarak birlikte yapacağız” dedi.

Ciddi yağışlar olursa gölün besleneceğini de belirten Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel, göl çevresinde vahşi sulamadan vazgeçilmesi konusunda halkı uyarma ve bilinçlendirme yapılması ve sondajların sınırlandırılması gerektiğini söyledi.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.