ManşetSağlık

Sağlık Hizmetleri Sendikası, yetersiz ek ödeme yönetmeliğini yargıya taşıyor

0

12 Ağustos’ta Resmi Gazete’de yayımlanan Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği, sağlık çalışanlarından tepki topluyor.

Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİM-SEN) Genel Başkanı Özlem Akarken, yönetmeliğinin talepleri karşılamadığını ve sağlık çalışanları arasında ayrım yaptığını belirterek bazı maddelerinin iptali için yargıya gideceklerini söyledi:

“Ek ödeme yönetmeliği bakanlığa bağlı hastanelerde çalışanlara 12 günlük yıllık izin ve hastalık durumunda kesilmeyecek ek taban ödeme ile bir nebze iyileştirme sağlamış durumda. Fakat bunda da başta hekimler arasında olmak üzere sağlık kurum çalışanlarında ciddi bir ayrım yapılmıştır. Halk Sağlığı, İSM, 112 komuta ve aile hekimleri başta olmak üzere sağlık kurum çalışanları, eczacılar, temel bilimlerde çalışan mikrobiyoloji ve biyokimya hekimleri; TSK, Emniyet, Adalet Bakanlığı’na bağlı kurum hekimleri ve bu kurumlarda çalışan sağlık kurum çalışanları kapsam dışı ya da düşük katsayılara maruz kalmıştır.”

Her ne kadar yönetmelik çıkacak dense de aile hekimleri, eczacılar, üniversite hastanelerinde çalışan hekimler ve sağlık kurum çalışanları mağdur edilmiş durumda. Bu kabul edilemez.

Maaş talebimiz karşılanmadı

Akarken, hekim dışı sağlık personelinin taban ek ödemesinin çok düşük tutulmasının adil olmadığını belirtti:

“Biz hep tek kalem maaş derken şimdi maaş-eski, sabit-yeni, taban ek ödeme-yeni, teşvik ek ödeme-nöbet/ek mesai ile beş kaleme bölünmüş durumda. Bu ödemelerin  artacağı söylense de tek kalem emekliliğe yansıyan maaş talebimiz karşılanmadı.

Bazı hekim gruplarına havuç gösterildi

Akarken, “Kısacası bazı hekim gruplarına sahanın isteğine aykırı biçimde yine eski performans sistemine benzer şekilde tabiri caizse havuç gösterilmiş durumdadır, kim yakalarsa artık o havucu, koştur koştur…” ifadelerini kullandı ve şöyle devam etti:

‘’Klinik hekimleri ve sağlık kurum çalışanları olarak yönetmeliği yetersiz ve adaletsiz bulduk. Bu yönetmeliğin en iyi yanı ise bütün büyük hastanelerin yükünü sırtlayan klinik asistan hekimlerinin katsayılarının yüksek tutulması oldu.”

Ek ödeme yönetmeliğinde geçen  harp cerrahisi kısmına dair de Akarken şunları söyledi:

“Asker Hastaneleri kapandıktan sonra bu alanda kaç kişi kaldı düşünmemiz lazım. Harp cerrahisi esasları bilinmeden tabloya eklenmiş durumda. Zamanında harp cerrahisi yapan hekimler, şimdi eğitim araştırma hastanelerinde hekim olarak görev yapmakta ve ek ödeme alamamakta. Ek Ödeme Yönetmeliği’nin diğer acı reçetesi ise devlet mecburi hizmet yükümlülüğü kapsamında TSK, Emniyet Adalet Bakanlığı’na bağlı kurumların kadrosuna atanan başta hekimler olmak üzere sağlık çalışanlarına oldu. Asker Hastanelerin kapanmasıyla TSK da kalan sağlık çalışanları bile toplu sözleşmedeki düzenlemelerden sonra bir kez daha hüsrana uğradılar.

İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı’ na bağlı kurumlarda görev yapan hekimlere ise yıllardır bir düzenleme yapılmadı

Adınız sağlık çalışanı fakat ek ödeme yönetmeliğinde adınız geçmediği gibi, özlük haklarında bir düzenleme bu kurumda çalışan sağlık çalışanlarına maalesef yok.

Bakanımız ‘beyaz reform’ dese bile bu ek ödeme yönetmeliği gönül kırgınlığı olmuştur. SAHİM-SEN olarak bazı maddelerin iptali için yargıya gideceğiz.’

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.