Haber HattıManşetSivil Toplum

Sabancı Vakfı: Programın onuncu sezonunda ilk ‘Fark Yaratan’ Engelsiz Filmler Festivali!

0

Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar programının onuncu sezonunun ilk Fark Yaratan’ı, engelli bireylerin kültürel hayata eşit katılımı için çalışan ve Yeşil Gazete’nin de medya sponsorları arasında yer aldığı  Engelsiz Filmler Festivali oldu.

Türkiye’de yaşayan 8.5 milyon engelli birey kültürel hayata eşit katılımda sorunlar yaşıyor. Bu sorunları ortadan kaldırmak için bir grup arkadaş 2013 yılından bu yana Engelsiz Filmler Festivali’ni hayata geçiriyor.

 

Festivalde gösterilen tüm filmler görme engelli bireyler için sesli betimleme, işitme engelli bireyler için işaret dili ve ayrıntılı altyazılar eklenerek gösterime hazır hale getiriliyor. Bunun yanında otizm dostu ek gösterimler gerçekleştiriliyor. Festivalin yapılacağı mekanlar da ortopedik engelli bireylerin erişebileceği mekanlar arasından seçiliyor. Engelli erişimine uygun hale gelen filmler, gösterimlerden sonra Engelsiz Filmler Kütüphanesi’nde derleniyor ve engelsiz bir sinema arşivi oluşturuluyor. Festival kapsamında film gösterimlerinin yanı sıra atölyelerden seminerlere kadar birçok farklı etkinlik düzenleniyor.

 

Engelsiz Filmler Festivali’nde tüm etkinlikler izleyicilere ücretsiz olarak sunuluyor. Festival’de 2013 yılından bugüne kadar 300’ün üzerinde film gösterimi yapıldı ve engelli engelsiz 20 binin üzerinde kişiye ulaşıldı. Festival, engelli bireylerin sadece kültürel hayata katılımı sağlamıyor aynı zamanda onların sosyalleşmesi için de bir alan yaratıyor.

Engelsiz Filmler Festivali, bir grup sinema sevdalısı arkadaşın hayallerinden ortaya çıktı. Herkesin kültürel hayata eşit şartlarda erişmesi için çalışmalar yaptı. Binlerce engelli bireyin hayatına dokundu. Farklı engellere sahip bireylerin bir araya gelmesini sağlarken, engelli ve engelsiz bireylerin aynı festivale katılmasını mümkün kıldı. Hem ülkenin kültürel hayatında hem de engelli bireylerin yaşamlarında kocaman bir fark yarattı.

 

(Yeşil Gazete)

More in Haber Hattı

You may also like

Comments

Comments are closed.