LGBTİ+Manşet

Rusya’da ‘cinsiyet uyum ameliyatı’nı yasaklamaya yönelik yasa tasarısı

0

Rusya Parlamentosu‘na doktorların cinsiyet uyum (cinsiyet değiştirme) ameliyatı yapmasını yasaklayan yeni bir yasa tasarısı sunuldu.

Rus haber ajansı TASS’ın aktardığına göre yeni yasa tasarısı tıp çalışanlarının “bir kişinin cinsiyetini değiştirmek için tasarlanmış tıbbi müdahaleler yapmasını” yasaklıyor, ancak çocuklarda doğuştan gelen cinsiyet anomalilerini tedavi etmek için yapılacak ameliyatları muaf tutuyor.

Rusya’dan homofobik adım: Çevrimiçi akış sitelerinde LGBTİ+ içerikleri yasaklanıyor
Rusya Meclisi’nden yetişkinler için ‘LGBTİ+ propagandası’ yasağı

TASS, doğuştan gelen anomalileri tedavi etmek için cerrahiye ancak federal bir halk sağlığı kurumundaki bir “tıbbi komisyon” tarafından onaylanması halinde izin verileceğini de yazdı.

Söz konusu tasarının Rus parlamentosunun alt ve üst kanadında onaylanması ardından da Rusya’da Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanması gerekiyor.

Putin iktidarında, LGBTİ+ topluluğuna yönelik baskılar, Batı tarafından “geleneksel olmayan” yaşam tarzlarının teşvik edildiği savunularak muazzam ölçüde arttı. Geçen yıl Rusya Parlamentosu’nda kabul edilen bir diğer yasayla LGBTİ+’ların kamuda ve medyada temsili yasaklandı.

More in LGBTİ+

You may also like

Comments

Comments are closed.