Dünyaİfade ÖzgürlüğüManşetMedya-İnternet

Rusya yabancı basın kuruluşlarının faaliyetlerini kısıtlıyor

0

Rusya‘da faaliyet gösteren yabancı basın kuruluşlarına kısıtlamalar içeren yeni yasal düzenleme kabul edildi. Devlet Başkanı Vladimir Putin‘in imzaladığı yasal düzenlemeye göre, Rus medyasının faaliyetlerini yasaklayan ülkelerin basın kuruluşlarına yönelik benzer önlemler uygulanacak.

Rusya Devlet Yasa Bilgi Sistemi‘nde yayımlanan yasada, “Rus medyasının faaliyetlerinin yabancı bir devlette yasaklanması veya kısıtlanması durumunda, yanıt olarak Rusya Federasyonu Başsavcısı veya Başsavcı yardımcılarının kararı ile o devletin medya kuruluşunun faaliyetleri sınırlanacak” denildi.

‘Devletin düzenini bozacak haberler yayan medya…’

Rusya’nın resmi haber ajansı TASS, ülkedeki “yabancı ajan” tanımlamasında da değişikliğe gidildiğini aktardı.  Buna göre, yabancı basın kuruluşu çalışanları, dernek veya yasal farklı kuruluşlardan kişiler, “yabancı temsilci” olarak kabul edilecek. Yabancı ajanlar ise “Rusya Federasyonu’nun askeri ve askeri-teknik faaliyetleri hakkında veri toplayan veya bir amaç için rapor ve materyal dağıtan kişiler” olarak tanımlanıyor.

Ayrıca Putin’in imzaladığı yasa gereği, “Rus vatandaşlarının hayatını, sağlığını ve varlığını tehlikeye atacak, devletin düzenini bozacak haberler yayan medya kuruluşlarının faaliyetleri askıya alınacak”. Buna göre, Rusya Silahlı Kuvvetleri hakkında dezenformasyon içeren haberlere yer veren medya kuruluşları da bu önleme tabi tutulacak.

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.