DünyaManşet

Rusya, Ukraynada ayrılıkçıların seçimini tanıyacak

0
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov

Rusya, Ukrayna’nın doğusunda hafta sonu ayrılıkçılar tarafından düzenlenecek devlet başkanlığı ve parlamento seçimlerinin tanınacağını duyurdu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov

Moskova yanlısı ayrılıkçılar tek taraflı olarak Donetsk ve Lugansk “Halk Cumhuriyetleri”ni kurduklarını ilan etmiş, her iki oluşumun dah sonra “Novorossiya (Yeni Rusya) Federal Devleti” adı altında birleştiği açıklanmıştı.

Ayrılıkçıların kontrolü altındaki bölgelerde 2 Kasım’da parlamento ve başkanlık seçimleri yapılacak. Ukrayna seçimlerini tanıyan Rusya, ayrılıkçıların seçim sonuçlarını da tanıyacağını ilan etti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “İzvestiya” gazetesinde bugün yer alan demecinde, ayrılıkçı gruplarca düzenlenen seçimlerin kararlaştırıldığı gibi düzenlenmesini umduğunu söyledi.

Seçimlerin Donetsk ve Lugansk’taki otoritelerin meşruiyet kazanması açısından önem taşıdığını vurgulayan Lavrov, bunun, Minsk’te imzalanan ateşkes sözleşmesince de güvence altına alındığını savundu.

Ukrayna’da geçen pazar günü yapılan erken genel seçimde Devlet Başkanı Petro Poroşenko liderliğindeki ittifak ile Başbakan Arseniy Yatsenyuk’un başında bulunduğu Halk Cephesi Partisi zaferle çıkmıştı.

Ayrılıkçıların liderlerinden Andrey Purgin, “seçimlerin savaş atmosferinde, insanları korkutarak yapıldığını” söylemiş, Donetsk ve Lugansk’ın geniş kesimlerinde oylamaya izin verilmediğini açıklamıştı. Ayrılıkçılar, Petro Poroşenko’nun işbaşına geldiği mayıs ayındaki devlet başkanlığı seçimini de tanımıyor.

(Deutsche Welle Türkçe)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.