Dünya

Rusya, Suriye’deki üssünden çekiliyor

0

Rusya’nın Suriye’de 40 yıldan beri deniz üssü olarak kullandığı Tartus liman tesislerinde görev yapan Rus personel, güvenlik endişesiyle tahliye ediliyor

   
Üssün komutanı Albay Dmitriy Jivoronkov, tahliye işleminin başlatılabilmesi için Rusya Başkomutanı ve Devlet Başkanı Vladimir Putin’den emir beklendiğini duyurdu.

Rusya’nın Tartus üssünü kapatıp çekilmeye hazırlandığı haberini bu sabah İzvestiya gazetesi duyurdu. Üssün Rus komutanı Albay Jivoronkov’a dayandırılan haberde şöyle denildi:

“Rusya tarafından 40 yıldan beri Akdeniz ’de ikmal noktası olarak kullanılan üssün kara bölümünden tahliye işlemi gerçekleştirilmiştir. 80 kişiden oluşan Tartus personeli, karadaki üç depo ve komuta merkezi binasından limanda demirli PM-138 adındaki teknik gemiye taşınmıştır. Muhalif ve hükümet güçleri arasındaki çatışmaların Tartus’a ulaşma ihtimali nedeniyle, bu teknik gemi personel açısından iyi bir sığınak değildir. Bu yüzden personelin tamamen bölgeden ayrılması için Putin’in emri bekleniyor. Asıl tahliyenin hava yoluyla gerçekleştirilmesi bekleniyor”.

Tartus, Sovyetler Birliği’nin son üssüydü…

1971 yılında Sovyetler Birliği döneminde Suriye’de kurulan Tartus üssü 40 yıldır Rusya’nın Akdeniz ’deki levazım deposu olarak kullanılıyordu. Tartus, Sovyetler sonrası Rusya’nın yurt dışındaki son deniz üssü.

Hürriyet

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.