DünyaManşet

Rusya, Kuzey Kutup bölgesi’ni askerileştiriyor

0

Jeremy Bender tarafından Business Insider’da yayınlanan haberi Yeşil Gazete gönüllü çevirmeni Evrim Şahin’in çevirisiyle sunuyoruz.

* * *

Rusya’nın Arktik’teki yeni komuta merkezi Pazartesi günü faaliyete geçti. Ülke kutup bölgesini giderek daha çok askerileştiriyor.

Moskova yeni Kuzey Bölge Komutanlığı, Rusya’nın kuzeydeki askeri gücünü kuvvetlendirmek amacıyla Rus Kuzey Filo’sunu da içine alan yer birlikleri, hava ve deniz araçlarından oluşan birleşik bir askeri ağ kuracak.

Küresel ilişkiler ve Rus ve Slav Çalışmaları konusunda uzmanlaşmış New York Üniversitesi profesörü Mark Galeotti ayrıntıları Moscow Times’da yayınladı:

24

Rusya’nın buzkıran filosu, önemli bir ‘buz-gücü’ değeri: Dünyanın en büyüğü olan ve nükleer güçle çalışan muazzam ‘50 Years of Victory’ gemisini ihtiva ediyor. Bunun haricinde, Rusya, Kuzey Deniz Yolu üzerindeki otoritesini pekiştirmek için 16 derin-su limanı ile birlikte 10 adet Arktik arama-kurtarma istasyonu zinciri inşa ediyor. Putin’e göre bunlar küresel gemi trafiği akışını şekillendirmede Süveyş Kanalından bile daha fazla öneme sahip olabilir.

Kuzey Denizi Yolları aşağıda görülebilir:

30

Rusya’nın Arktik’teki yoğun liman inşa faaliyetlerine ek olarak Moskova, bölgedeki diğer askeri imkân ve kabiliyetlerini de ciddi ölçüde artırıyor. Galeotti, olası bir Arktik savaş durumu için ilk komando birliğinin yetiştirildiğini, ikinci bir Arktik savaş tugayının ise 2017 yılına kadar hazır olacağını belirtiyor.

Ayrıca, ilave 13 hava sahası ve 10 hava savunma radar istasyonunun yanı sıra Yeni Sibirya Takım Adaları’nda bir hava üssü de yapım aşamasında. Profesör Mark Galeotti, bu inşaatın daha büyük ve daha modern bombardıman uçaklarının kullanımına izin vereceğini ve 2025 itibariyle yeni nesil hayalet PAK DA bombardıman uçaklarından oluşan bir hava filosunun Arktik sularında devriye atacağını belirtti.

Bölgenin askerileştirilmesine ilaveten Rusya, Arktik bölgesindeki etkisini diplomatik yollarla artırmaya çalışıyor. Rusya Tabii Kaynaklar Bakanı, Ekim ayında Moskova’nın Arktik sınırlarını Birleşmiş Milletler bölgesine kadar – 1.2 milyon kilometrekare- genişletmeye çalışacağını söylemişti.

Moskova bu genişlemenin, kıta sahanlığının kutbun daha önce iddia edildiğinden daha aşağılarına kadar uzadığını gösteren bilimsel bir araştırmadan kaynaklandığını belirtti.

Kutup buzulları eridikçe Rusya kontrolü altında bulunan bölgeyi genişletmeyi planlıyor. Böylece gelecekte kuzeyden geçecek ticaret yollarında söz sahibi olacak şekilde de kendini konumlayarak hem doğal gaz hem de petrol rezervlerinden faydalanacak önemli bir pozisyona sahip olacak.

ABD dünyadaki mevcut petrolün %15’inden, doğal gazın %30’undan ve sıvılaştırılmış doğal gazın %20’sinden daha fazlasının Arktik deniz yatağında depolandığını tahmin ediyor.

31

Şu anda Arktik bölgesi Kanada, Danimarka, Finlandiya, İzlanda, Norveç, Rusya, İsveç ve Amerika Birleşik Devletleri’nce oluşturulan bölgelere paylaştırılmış durumda. Bununla birlikte Kuzey Buz Denizi’nin merkezi, uluslararası sular olarak sınıflandırılmış durumda ve hiçbir ülkenin kontrolü altında değil.

Rusya’nın talip olduğu bu kontrolsüz bölgenin en çok onun hâkimiyetini güçlendireceği muhtemel görünüyor.

 

Haberin İngilizce Orjinali

Haber: Jeremy Bender

Yeşil Gazete için çeviren: Evrim Şahin

(Yeşil Gazete, Business Insider)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.