Hayvan HaklarıManşetYerel

Rize’nin İkizdere ilçesinde evcil hayvan satışı yasaklandı

0

Rize‘nin İkizdere ilçesinde belediye meclisi kararı ile evcil hayvan satışı yasaklandı. İkizdere Belediye Başkanı Hakan Karagöz, “Bunlar candır, para ile alınıp satılmasın. Sahip çıkılsın düşüncesi ile böyle bir karar aldık” ifadelerini kullandı.

İkizdere ilçesinde sokak hayvanları için bakım merkezi oluşturan belediye, evcil hayvan satışının yasaklanması için çalışma başlatmıştı. Belediyenin aldığı karar yapılan meclis toplantısında kabul edildi.

Evcil hayvan satış noktası bulunmayan ilçede alınan kararın farkındalık oluşturması amaçlandı. Belediyeye ait barınakta 80 dolayında sokak hayvanının tedavi ve bakımları yapılıyor.

‘İnsanlar göç edince hayvanlar sahipsiz kalıyor’

DHA’nın haberine göre; İkizdere Belediye Başkanı Hakan Karagöz sessiz canların kendilerine emanet olduğunu belirterek, “Biz sokak hayvanlarımıza çok önem veriyoruz. 29 köy ve 7 mahalleden oluşan ilçemizde yazın köyler çok dolu oluyor ama kışın insanlar büyük şehirlere göç ettiği zaman o hayvanlar sahipsiz kalıyor, hastalanıyor” dedi.

Bu sebeple Rize’nin ilçeleri arasındaki ilk köpek barınağını kurduklarını belirten Karagöz, “Biz bu hayvanların barınağımızda bakımlarını yapıyoruz, besliyoruz, sahiplendiriyoruz. Barınakta şu an 80 civarında hayvan var. Hayvanseverlerin barınağımıza desteği ile hayvanlarımızın mama ihtiyacını karşılıyoruz” bilgisini paylaştı.

Karagöz, Hayvan Hakları Kanunu taslağına destek mahiyetinde farkındalık oluşturmak istediklerini sözlerine ekledi.

Kategori: Hayvan Hakları

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.