Doğa MücadelesiEkolojiManşet

Rize İkizdere’de yıkım büyüyor

0
İkizdere

Rize’nin İkizdere ilçesindeki Eskenci bölgesinde Cengiz İnşaat tarafından yürütülen taş ocağı faaliyetleri, vadiyi yok etmeye devam ediyor. Köyde arıcılık yapan Nejmettin Baş’ın paylaştığı fotoğraf, bölgedeki yıkımın büyüklüğünü ortaya koydu.

İkizdere Çevre Derneği paylaştığı mesajda, “Öncelikle doğamızı yok edenlere söylüyoruz, sizi yakından izlediğimizi unutmayın” dedi ve taş ocağına sahip çıkan, destek vermek için toplanıp İkizdere’ye gelen 11 belediye başkanına seslenerek, “verdiğiniz sözü unuttunuz, biz o sözü size sandıkta hatırlatacağız. Ercüment Cervatoğlu dışında Rize’nin bütün belediye başkanları, taşocağı faaliyetlerinin yanında yer almıştır. Rizelilerin bunlara sandıkta gerekli dersi vereceğine inanıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

İkizdereliler taş ocağı projesine karşı Kadıköy’de: Ekokırım suçu işleyenlere oy vermeyin!

Rize İkizdere’de ne olmuştu?

Rize’nin İkizdere ilçesinde yapılacak olan lojistik liman inşaatında kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan taş ocağı için Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle, ilçedeki Eskencidere Vadisi’nde acele kamulaştırma kararı alınmıştı.

Bunun üzerine köylüler harekete geçerek, vadinin girişine çadır kurup nöbet tutmaya başladı. Kararı da yargıya taşıdı. Ancak inşaatı gerçekleştirecek olan Cengiz Holding çalışanları 21 Nisan’da vadiye girerek taş ocağı için yol açma çalışmalarına başladı.

Jandarma eşliğinde gelen şirket çalışanları, vadi girişine çadır kurup nöbet tutan vatandaşlardan çadırlarını kaldırmalarını istedi. Nöbet tutan vatandaşların tepkilerine rağmen çadırlar kaldırılırken, jandarma vadi girişine barikat kurdu.

İkizdere

Kısa sürede iş makineleri çalışmaya başlarken, bölge halkı da vadiye akın etti. Vatandaşlar, vadide çalışma yapan firma yetkilerinin herhangi bir izinlerinin olmadığını, yapılan çalışmanın yasa dışı olduğunu söyledi. Direnen köylüler, eylemleriyle iş makinalarının alandan ayrılmasını sağladı.

Söz konusu projeye “Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) gerekli değildir” kararına karşı açılan dava için hazırlanan bilirkişi raporunda projenin usulsüz olduğu ve yapımının uygun olmadığı belirtilmişti.

İkizdere’de davacıdan sakınılan bilirkişi keşfi: Hukuk endemik bir tür gibi…
İkizdere’yi yok eden taş ocağına Danıştay’dan ‘dur’ kararı: Hukuk yavaş, makine hızlı

İkizdere’deki Cengiz İnşaat tarafından yapımına devam edilen taş ocağı projesinde bugüne kadar projede çalışan vatandaşlardan bazıları iş makinelerini kullanırken gerçekleşen kazalar nedeniyle hayatını kaybettiği, taş ocağı nedeniyle bugüne kadar bölgedeki yaban hayatının olumsuz etkilendiği, bölgedeki ağaçların zarar gördüğü bildirilmişti. 

Söz konusu bilirkişi raporunun detaylandırılmadığı gerekçesi sonrası mahkemeye Mart 2022’de ek bilirkişi raporu sunulmuştu. 

İlk bilirkişi raporunda arıcılığın, bitki örtüsünün, doğanın, yaban hayatının olumsuz etkileneceği yönünde görüşler bildirilmiş ama daha sonra mahkeme tarafından ek bilirkişi raporu istenmesi sonrası gelen ek raporda söz konusu görüşlerin tam tersi olacak şekilde “özenle ağaç kesmek”, “arıcılığın üzerindeki olumsuz etkilerin bertaraf edilmesi” gibi ifadelere yer verilmişti.

You may also like

Comments

Comments are closed.