ManşetTürkiye

Rize’de yağış can aldı, gözler sahil yoluna çevrildi

0

Rize’de dün etkili olan ve aralıklarla süren yağışlar sonrası derelerin taşması sonucu kent merkezinde 3 ev yıkıldı, 10 bina ağır hasar gördü. 100’e yakın ev boşaltılırken, cadde ve sokaklarda park halinde olan 8’i ambulans 60’ın üzerinde araç balçıkla kaplandı. Kırklartepe Köyü’nde kaybolan 52 yaşındaki Necihan Aksu’nun cesedine ulaşıldı. Rize Belediye Başkanı AKP’li Halil Bakırcı, kentte büyük hasara yol açan yağışın ucuz atlatıldığını belirterek, yaşanan afete üzeri kapatılan derelerin taşmasının yol açtığını ifade etti.

Rize’de dün etkili olan şiddetli yağışlar sonrası kent merkezinde birçok dere taştı, cadde ve sokaklar adeta nehire dönüştü. Ekrem Orhon Mahallesi’nde 112 Acil Servis İstasyonu’nun araç parkını basan su nedeniyle 1 ambulans devrildi, 8 ambulans ise balçıkla kaplandı. Kent merkezinde de 60’ın üzerinde araç balçığa gömüldü. Sabah erken saatlerden itibaren Rize Belediyesi’ne ait iş makineleri bölgede yol açma ve temizlik çalışması başlattı. Zemin ve bodrum katları sular altında kalan 100 dolayında işyeri ise zarar gördü. Kent genelinde 10 ev yıkılırken 60 dolayında ev ise boşaltıldı. Yiğitler Köyü’nde mahsur kalan 100 kişi ise gece boyu sürdürülen çalışmalarla güvenli bölgelere nakledildi.

Merkez Yukarıkaplıca Mahallesi Kalafatlar mevkisinde dün akşam mahsur kalan 3’ü çocuk 11 kişi, Giresun Jandarma Bölge Komutanlığından gönderilen askeri helikopterle alınarak il merkezine getirildi.

İl Jandarma Komutanlığının karşısındaki piste inen helikopterdeki vatandaşlar, sağlık kontrolünden geçirilmek üzere Rize Devlet Hastanesine götürüldü.

Öte yandan, Kalkandere ilçesinin Çayırlı köyünde mahsur kalan 11 kişi de kurtarma ekiplerince güvenli bir bölgeye götürüldü.

Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, kentte dünden itibaren etkili olan sağanak nedeniyle yaşanan afetin gündüz olmasının, erken uyarı yapılmasının, vatandaşların evlerinden tahliye edilmesinin insan kaybını en aza indirdiğini söyledi.

Rize Belediye Başkanı AK Partili Halil Bakırcı, kentte büyük hasara yol açan yağışın ucuz atlatıldığını belirterek, yaşanan afete üzeri kapatılan derelerin taşmasının yol açtığını ifade etti. Başkan Bakırcı, şöyle dedi:

“Rize’de denize dikey 23 deremiz var. Bu derelerin varlığı biliniyordu ancak dikkat çekmiyordu. Bunların 4’ü dün taştı. Göreve geldiğimden itibaren bu derelerin problem olabileceğini, bunun belediye imkanları ile düzeltilemeyeceğini söyledim. Bundan 1.5 ay önce Rize ziyaretleri sırasında Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu ile Çevre ve Şehircilik Bakanımız Erdoğan Bayraktar’a da konuyu aktardım. ’Bu derelerden biri taşarsa, karayolu 70 santimetre yüksek yapıldığı için şehri su basar ve hiçbir şey yapamayız’ dedim. Bu dereler taşıdığı ağaç, teresubat ve diğer malzemelerle baskları tıkadı. Bu alışkanlıklarımızdan vazgeçmeliyiz. Dere üzerlerini kapatmıyorum diye çok eleştiri aldım. Bunun doğru olmadığını ve üzeri kapatılan derelerin dahi açılması gerektiğini söyledim. Bunları afet olduğu zaman konuşuyoruz, 15-20 gün sonra ise unutuyoruz.”

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.