EkolojiManşet

Riva Deresi yeniden siyaha döndü: Kanalizasyon gibi akıyor

0
Fotoğraflar: DHA

İstanbul Beykoz‘da yer alan Riva Deresi‘nde yıllardır süren kirlilik, son günlerde yeniden arttı. Yüzeyi atıklarla kaplanan derede balık ölümleri arttı.

Ölen balıkların yüzeye çıktığı derede, suyun rengi siyaha döndü. Diğer canlıların da yaşam savaşı verdiği derenin dibini ise balçık kapladı.

‘Evlerde duramıyoruz’

Bozhane Mahallesi‘nde yaşayan Metin Türk, DHA’ya yaptığı açıklamada “Ömerli tarafındaki fabrikaların atıkları dereyi bu hale getiriyorlar. Haliç’ten daha kötü oldu. Yaz geliyor, sinekler başladı koku başladı, evlerde rahat yatamıyoruz, uyuyamıyoruz. Bir an önce birilerinin buna önlem alması lazım. Kurbağa bile yaşamıyor” dedi.

Doğma büyüme Bozhaneli olan Cem Güleç de “Kesinlikle doğal bir kirlilik değil. Açık kanalizasyon gibi akıyor. Hiç bir balık yaşamıyor Dere her geçen gün daha kötüye gidiyor. Çevrede denetlenmeyen arıtması olmayan fabrikalar var. İSKİ’ye bağlı arıtma tesisi var. Netleşmiş bir durum yok ama derenin bu kirliliğinde, arıtılmadan verilen suyun olduğunu düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

‘Eskiden millet içiyordu bu suyu’

26 senedir mahallede yaşayan bir vatandaş ise “Balık tutup yiyorduk burada, sudan faydalanıyorduk, millet bahçesini suluyordu. Şimdi sulanacak bir vaziyeti yok. Balığın eseri kalmadı. Burada buğday bile yıkanıyordu, millet içiyordu bu suyu” ifadelerini kullandı.

Öte yandan İSKİ’den geldiklerini bildiren bir grup, dere ve çevresinde incelemelerde bulundu. Muhtar ve mahalleliyle görüştü.

Geçtiğimiz yıl yaşanan kirlilik sonrası Beykoz Belediyesi yetkilileri, bölgede bulunan İSKİ Atık Su Arıtma Tesisi’nin kapasitesinin artan nüfusla birlikte yetersiz kaldığını ve bu nedenle atık suların dere suyuna karıştığını belirtmişti. İBB de derede çalışma yapmıştı.

 

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.