Kültür-SanatManşet

Red Kit ay sonuna kadar Galatasaray’da

0

Yapı Kredi Kültür Merkezi’nin Galatasaray’daki binasında 10 Mayıs’tan bu yana segilenmesine devam edilen ve 17 Haziran’da son bulacağı belirtilen “Red Kit İstanbul”da sergisi ay sonuna kadar uzatıldı.

Çizgi roman araştırmacısı Didier Pasomonik’in küratörlüğünde hazırlanan “Red Kit İstanbul’da” sergisi, Vahşi Batı’nın en yalnız kovboyunu İstiklal Caddesi’nde ağırlıyor.

Red Kit, Düldül, Daltonlar, Rintintin, Billy the Kid, Goscinny, Morris ve diğerleri…

Aynı zamanda İstanbul Uluslararası Çizgi Roman Festivali İstanbulles kapsamında gerçekleştirilen “Red Kit İstanbul’da” sergisi, Türkiye’de bir çizgi roman kahramanı üstüne yapılan ender sergilerden biri olma özelliğini taşıyor.

Serginin yapıldığı Yapı Kredi Kültür Merkezi’nin Galatasaray’daki binasında bulunan sergi salonu küçük bir Red Kit kasabasına dönüştürüldü. Vahşi Batı stili bir bar kapısından girilen sergi salonunda evler, posta arabaları ve ünlü çizgi roman karakterleri Red Kit, Düldül, Daltonlar, Rintintin, Billy the Kid ve diğerleri bulunuyor. Ayrıca orijinal çizimler, karakterlerin oluşum süreçleri, çizgi roman endüstrisinin gelişimi, Red Kit evreninin perde arkası, Red Kit’e özgü dünya görüşü ve korsan çizimli albüm kapaklarından İzzet Günay-Sadri Alışık’lı sinema afişlerine dek Red Kit’in Türkiye macerası bu sergide. Serginin afiş ve panosunda kullanılan İstanbul silüetli Red Kit çizimi de, Morris’in izinde Red Kit’in maceralarının devam ettiren Achdé’tarafından özel olarak çizildi.

 

Kategori: Kültür-Sanat

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.