Koronavirüs SalgınıManşetSağlıkTürkiye

Randevu verilen çocuklar aşı yaptıramadan döndü, TTB: Beceriksizlik

0

Sağlık Bakanlığı’nın 15 yaş üstüne koronavirüse karşı aşı hakkı tanımasının ardından çok sayıda kişi çocukları için aşı randevusu aldı. Ancak, çocuklarını hastanelere ve aile sağlığı merkezlerine (ASM) götürenlere, randevuları olsa bile “sistemde tanımlı değilsiniz” karşılığı verildi.

İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Küçükosmanoğlu, “Bu, gerçekten beceriksizlik. Muhtemelen 4. doz kararını iptal edeyim derken bugün çocukların randevularını da iptal ettiler” dedi.

Sağlık Bakanlığı 16 Ağustos Pazartesi günü, 15 yaş üstü tüm çocukların ve 12 yaş üstü kronik rahatsızlığı olan çocukların aşılanabileceğini açıklamıştı. Fakat bu açıklamadan saatler sonra randevular iptal edildi. Randevu oluşturan birçok aile, hastaneye gittiklerinde “Sistemde tanımlı değilsiniz” yanıtı ile karşılaştıklarını söyledi. Duruma, sosyal medya üzerinden tepki gösteren aileler, Sağlık Bakanlığı’ndan açıklama bekliyor.

‘Yanlış düğmeye basmış bile olabilirler’

Cumhuriyet’e konuşan ve kendi hastanelerinde de aşı randevusu verilmesine karşın çocukları geri çevirmek zorunda kaldıklarını aktaran Prof. Dr. Küçükosmanoğlu, “Randevu alıyorlar, geliyorlar ama sistemde ‘tanımlanmamıştır’ diye görünüyorlar. Bu, gerçekten beceriksizlik. Muhtemelen 4. doz kararını iptal edeyim derken çocukların randevularını da iptal ettiler. Ben başka bir açıklama bulamıyorum. Yanlış düğmeye basmış bile olabilirler” dedi.

Bu tip olayların insanların güvenini sarstığına dikkat çeken Küçükosmanoğlu şunları söyledi: “Aşının güvenliğinde bir tereddüt yok. Aşı, çocukların güvenli bir ortamda okula başlaması için önemli. 12 yaş üstüne yapılan çalışmalarda da aşının güvenli olduğunu biliyoruz ve bu nedenle 12 yaş üstünün aşı olmasını öneriyoruz. Bu, okulların açılması için de önemli” diye konuştu.

TTB Aile Hekimliği Başkanı: Aşı azalmış olabilir

Benzer durumun aile sağlığı merkezlerinde de yaşandığını belirten Türk Tabipleri Birliği Aile Hekimliği Kolu Başkanı Emrah Kırımlı da “Önceki günden randevu alanların bir kısmına aşı yapılabildi. Ancak kronik hastalığı olanlar dışında randevu veremedik” diye konuştu. Sorunun nedeniyle ilgili bilgi alamadıklarını aktaran Kırımlı, “Belki aşı azalmış olabilir. Günde 1 milyon aşılama yapıyoruz. Yeni aşı gelmediyse belki de bitiyordur” yorumunu yaptı.

 

You may also like

Comments

Comments are closed.