DünyaManşet

Putin’e görevi bıraktıktan sonra da dokunulmazlık verecek yasa Meclis’ten geçti

0
Fotoğraf: Shutterstock

Rusya‘da ülkenin devler başkanlarına ve ailelerine görevi bıraktıktan sonra da tam dokunulmazlık tanıyacak yasa tasarısı Devlet Başkanı Vladimir Putin‘in Birleşik Rusya Partisi‘nin çoğunlukta olduğu alt meclis Duma’da onaylandı.

Tasarı, sonrasında üst meclis Federasyon Konseyi‘ne gönderilecek. Burada da kabul edilirse tasarı Putin’in masasına gelecek ve onun imzasıyla yürürlüğe girecek.

T24’ün aktardığına göre muhalif lider Aleksey Navalny duruma tepki göstererek, “Putin’in neden şimdi dokunulmazlık yasasına ihtiyacı var? Diktatörler kendi özgür iradeleriyle görevini bırakabiliyor mu?” şeklinde bir tweet attı.

Yasa ne sağlıyor?

Tasarının kabul edilmesi durumunda Rusya devlet başkanları ve ailelerinin evleri aranamayacak, bu isimler sorgulanamayacak ve mal varlıklarına el koyulamayacak.

Hayatta olan ve bu tasarıdan faydalanabilecek isim eski Rusya lideri Dimitri Mehvedev. Mihail Gorbaçov ise görevini Sovyet Birliği döneminde yürüttüğü için dokunulmazlıktan faydanalamayacak.

‘Vatana ihanet’te dokunulmazlık kalkabilir

Tasarıya göre eski başkanların sadece “vatana ihanetten” suçlu bulunmaları durumunda dokunulmazlıkları kaldırılabilecek. Mevcut olarak devlet başkanlarının sadece görevde oldukları sürece dokunulmazlığı bulunuyor.

Duma, eski başkanlara görevi bıraktıktan sonra Federasyon Konseyi’nde kalıcı bir koltuk verecek yasa tasarısını da ilk oylamada geçirdi.

Yasa tasarıları Putin’in yakında görevi bırakacağı tartışmalarını tekrar alevlendirdi, ancak Kremlin Rus liderin sağlık durumunun iyi olduğunu savunuyor.

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.