İklim KriziManşetTarım-Gıda

Prof. Dr. İlker: Kuraklık karşısında yazlık yağ bitkilerine alternatif kışlık yağ bitkileri ekilmeli

0
Aspir. Fotoğraf: AA

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emre İlker, iklim değişikliğine bağlı aşırı sıcakların ve kuraklığın tarımsal üretimde ciddi bir stres faktörü yarattığını söyledi.

Strese dayanıklı bitkiler geliştirilmesi gerektiğini belirten İlker, “Kuraklık ve sıcaklık stresiyle beraber bunun yanında hastalık ve zararlı stresi de çok ciddi baskı altına almakta kültür çeşitlerimizi. Bunlara alternatif çeşitler geliştirmek zorundayız” ifadelerini kullandı.

‘Modern sulama yöntemlerine geçilmeli’

3’üncü Uluslararası Tarım, Biyoloji ve Yaşam Bilimleri Konferansı için geldiği Edirne’de AA muhabirine açıklama yapan İlker, değişen mevsim koşulları karşısında yeni yöntemler geliştirilmesi ve modern sulama sistemleriyle su tasarrufu sağlanmasının sürdürülebilir tarım için önemli olduğunu vurguladı.

Yazlık ekilen yağ bitkilerinin kuraklık ve aşırı sıcaklardan etkilediğini ifade eden İlker, kış aylarındaki doğal yağışlardan faydalanabilecek kışlık yağ bitkileri ekilmesi tavsiyesinde bulundu.

Kanola bitkisi

‘Kışlık yağlı bitki üretimi gerekli’

Prof. Dr. İlker,  “Ağırlıklı olarak yazın sulama desteğiyle ürettiğimiz yağ bitkilerine alternatif olarak kışlık yağ bitkilerini ekmeliyiz. Bu anlamda kışlık yağ bitkileri çok önemli. Doğal yağış koşullarıyla ürün elde edebilmemiz için kışlık yağlı bitki üretimini artırmalıyız. Örnek olarak aspiri verebiliriz. Aspir, Anadolu’nun orijinal yağ bitkisidir. Yine kanola uygun bir yağ bitkisi. Ketencik bitkisi de olabilir. Bunun üzerine doktora öğrencimle birlikte bir çalışma yapıyoruz. Ülkemizde farklı coğrafyalara uygun kışlık yağ bitkileri söz konusu. Örneğin soya yazlık bir yağ bitkisidir ve ciddi anlamda suya ihtiyacı vardır. Bu anlamda ülkemizin kuzey bölgelerinde daha çok ekilmesini tercih ediyorum. İç bölgelerde ve Ege’nin daha kurak bölgelerinde ise kışlık yağ bitkileri olan aspir, kolza, ketencik gibi bitkilere ağırlık vermemiz gerekecek” ifadelerini kullandı.

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.