İfade ÖzgürlüğüManşetTürkiye

Polis müdahalesi altında Ankara Katliamı’nda hayatını kaybedenler anıldı: Elimiz yakanızda

0
Fotoğraf: ANKA

Bugün 10 Ekim, Ankara’da düzenlenen Barış Mitingi’ne yapılan saldırıda 103 insanın hayatını kaybettiği gün. Katliamın üzerinden yedi yıl geçti, bugün yitirilen insanlar için yapılmak istenen anmaya katılanlar polis müdahalesiyle karşılaştı. Ankara’da bugün de gözaltılar yapıldı.

10 Ekim 2015’te Altındağ ilçesinin Ulus semtindeki Ankara Garı kavşağında gerçekleştirilen Barış Mitingi’ne düzenlenen intihar saldırısı nedeniyle toplam 103 kişi ve iki saldırgan hayatını kaybetmişti.

IŞİD’ın düzenlediği canlı bomba saldırısında hayatını kaybedenlerin yakınları, birçok siyasi parti ve sivil toplum kuruluşundan yetkili isimler ve vatandaşlar yedi yıl önce kaybedilen insanları anmak üzere katliamın gerçekleştirildiği garın önünde bir araya geldi.

Polis geçen senelerde olduğu gibi bugün de gözaltılar yaptı.

Unutma, unutturma

ANKA’nın aktardığına göre; Polis, bir genci yumrukladı. Anmaya katılanlar sert müdahalelere maruz kaldı. Aynı zamanda basın mensupları da diğer eylemlerde de olduğu gibi polis tarafından alandan uzak tutulmaya çalışıldı.

Anmaya katılanlar, polisle yaşanan gerginliğin ardından tren garının önüne yürüdü.

Ölenlerin fotoğraflarının yer aldığı pankart taşıyan katılımcılar, “10 Ekim’i unutma, unutturma” sloganı attı.

Anmaya, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, CHP milletvekilleri Ali Haydar Hakverdi, Ali Mahir Başarır, Murat Emir, Kani Beko, Yıldırım Kaya ve HDP milletvekilleri Mahmut Toğrul, Oya Ersoy ile TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık da katıldı.

‘Nereye giderseniz gidin, elimiz sizin yakanızda’

Katliamda oğlu Korkmaz Tedik’i kaybeden Zöhre Tedik, yedi yıl önce gar meydanında Türkiye’nin dört bir yanından binlerce yurttaş olduğunu anımsatarak, “Hem benim oğlumu hem de 103 insanı çaldınız. Hem de 10 Ekim’de anmaya bile müsaade etmeyen bu sistemi, bu düzen, bu yukarda emir verenler, yüzlerin gelmesinden korkan bu sistem ve düzen yıkılacaktır” dedi.

Tedik, anmaya gelmek için beş aramadan geçtiklerini belirterek, “Sen benim oğlumu katlet, şimdi de bu alana sadece anmak için yüz binlerce yoldaşlarının, işçilerin ve emekçilerin alana gelmemesi için alanı parça parça ediyorlar. Polisler, size emir verenler değil, siz de aynısınız ki bizi alana koymuyorsunuz. ‘Ben anneyim’ diyorum, ‘Yine seni arayacağım’ diyor. Sanki ben bomba alana getiriyorum. Söz, biz katillerden hesap soruna kadar bu alan dolmaya devam edecek. Nereye giderseniz gidin, elimiz sizin yakanızda” diye konuştu.

‘Her 10 Ekim’de diyoruz ki: Adalet!’

Anmada konuşan 10 Ekim Barış Derneği Başkanı Mehtap Sakince Coşgun, yedi yıl öncesini hayal edemediklerini ve hayal etmeye çalıştıkça da konuşmakta güçlük çektiklerini kaydederek, “Her ayın 10’unda buradayız. Her ayın 10’unda bağırıyoruz. Diyoruz ki ‘Adalet’. Biz, gerçek katiller yargılanıncaya kadar ‘adalet’ demeye devam edeceğiz. Biz, yaşamını yitiren insanların bayraklarının düştüğü yerde onları sembolize edecek bir anıt gelinceye kadar aileler olarak her ayın 10’unda burada olacağız” dedi.

‘Gerçek bir katliam anması yapmış olmuyoruz’

Coşgun, anma öncesinde polis müdahalesiyle karşı karşıya kaldıklarını belirterek, “Biz yüreği yanan insanlar olarak anma yapmaya çalışırken arkadaşlarımızın hunharca dövüldüğü, yerlerde sürüklendiği, karga tulumba gözaltına alındığı süreçte, gerçek anlamda 10 Ekim katliamı anması yapmış olmuyoruz. Biz, her ayın 10’unda bir acıyla karşılaşmak da istemiyoruz. Ailelerimizden birinin kalp krizi geçirmek üzere olduğu bir anma sürecinde duygularımız darma duman. Aklımız başımızdan gitmiş vaziyette” diye konuştu.

‘Olayın siyasi boyutu, siyasi sorumluları yargılanıncaya kadar burada olacağız’

KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil, 2015 seçimleri öncesinde Türkiye’de IŞİD’lilerin sınırlardan rahatça geçebildiğini ifade ederek, “O dönem konuşmayanlar, o dönem bu katliama adım adım zemin hazırlayıp o katillerin bu meydana gelerek 103 arkadaşımızı aramızdan koparılmasına neden olanlar, bugün tutuklu olan ve firarı olan sanıklar değildir sadece. Bu olayın siyasi boyutu, siyasi sorumluları yargılanıncaya kadar burada olmaya devam edeceğiz” dedi.

‘Yine önemli bir seçime gidilen süreçte hiç kimse katliamlardan, bombalardan, vahşetten medet ummasın’

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 10 Ekim katliamını azmettirenleri kendilerinden hesap sorulana kadar unutmayacaklarını kaydederek, “Yitirdiğimiz 103 arkadaşımızı unutmayacağız, unutturmayacağız. Şunu da söylemek istiyoruz. Bugün yine önemli bir seçime gidilen süreçte hiç kimse, ama hiç kimse katliamlardan, bombalardan, vahşetten medet ummasın. Aklınızdan bile geçirmeyin diyoruz. Sonuna kadar hesap sormak için mücadele edeceğimizi de söylüyoruz. Biliyoruz ki 10 Ekim’de, yedi yıl önce yitirdiğimiz arkadaşlarımızın anısına sahip çıkmak, ancak bu ülke ve topraklarda bir daha böyle katliamların olmayacağı, kimsenin bunu aklından bile geçirmeyeceği, bu katliamın gerçek sorumlularının yargılanacağı bir Türkiye’yi kurmakla mümkün olacaktır” diye konuştu.

 ‘Anıt talebi bile engelle karşılaştı’

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, katliamın arkasındaki güçlerin gizlenmeye çalışıldığını belirterek, ailelerin anıt talebinin bile valilik engeliyle karşılaştığını anlattı.

Koramaz, “Bugün ne söylesek kaybettiklerimizin yanında az kalacak. Bizler, bu meydanda yaşamını kaybeden 104 arkadaşımızı sonsuzluğa uğurladık ama o günden beri hepimiz tarifsiz kederler içindeyiz, büyük travmalar yaşadık… Ne yaparlarsa yapsınlar arkadaşlarımızı asla unutmayacağız” dedi.

‘Savaş halk sağlığına zararlıdır’

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey üyesi Vedat Bulut da şunları söyledi:

“Onlar, Türkiye’nin dört bir yanından barış güvercini olarak bu alana geldiler ve bu alandan kendi coğrafyalarına uçtular. Onları defneyledik. Ancak onların emek, demokrasi ve barış mücadelelerini yükseltmek, devam ettirmek bizlerin bir vazifesi. Biz emeği savunuyoruz, çünkü yoksulluk halk sağlığına zararlıdır. Barışı savunuyoruz, çünkü savaş halk sağlığına zararlıdır. Bunu söyleyen TTB Merkez Konseyi, ceza almıştı ancak beraat ettiler üst mahkemede ve şu anda beraatleri de mahkeme tarafından onaylanmış durumda. Biz elbette ki demokrasiyi savunacağız, çünkü diktatörlük halk sağlığına zararlı.

Konuşmaların ardından, katliamda yaşamını yitiren 103 kişi için geçici olarak yaptırılan anıta karanfiller bırakıldı.

Birçok şehirde bugün anma mitingleri gerçekleştirildi. İstanbul’da da bugün saat 19.00’da Kadıköy İskele meydanında önünde anma mitingi düzenlenecek. Birçok sivil toplum kuruluşu tarafından İstanbul’da düzenlenecek miting için katılım çağrısında bulunuldu.

You may also like

Comments

Comments are closed.