ManşetKadın

Pınar Gültekin davasının 12’inci duruşmasında da karar çıkmadı

0

Muğla‘da Pınar Gültekin‘i katleden Cemal Metin Avcı‘nın yargılandığı davanın karar beklenen 12’inci duruşması, yine ertelendi.

Davanın geçen 11 Nisan’da görülen önceki duruşmasında Avcı, mahkemeye yeni deliller sunacağını öne sürüp, duruşmanın ertelenmesini talep etmişti.

Muğla 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi‘nde görülen duruşma öncesi adliye önünde toplanan kadınlar Pınar Gültekin için adalet talebini yineledi. Kadınlar, “Katilleri cezalandırmayan yargı, Pınar’ın annesine dava açıyor” diyerek, anne Şefika Gültekin‘e mahkemedeki ifadeleri nedeniyle açılan davayı hatırlattı.

İlgili haber: Pınar Gültekin’in annesi hakkında dava açıldı

Mertcan Avcı yine tutuklanmadı

Sanık avukatlarının tahkikatın genişletilmesi talebi reddedildi. Savcı, mütalaasında, Cemal Metin Avcı hakkında tasarlayarak, canavarca hisle öldürme suçundan, kardeşi Mertcan Avcı hakkında ise bu öldürme suçuna iştirak suçundan ceza verilmesini talep etti.

Avcı’nın eski eşi Eda Karagün, iş ortağı Şükrü Gökhan Orhan, annesi Ayten ve babası Selim Avcı‘nın da suç delillerini gizlemek ve yok suçundan ise 2 yıldan 5 yıla kadar hapsi istendi.

Hakkında yeniden tutuklama talep edilen  Mertcan Avcı’ya adli kontrol şartı getirilirken tutuklanması talebi ise reddedildi.

Dava 20 Haziran’a ertelendi.

Kadınları değil katilleri engelleyin

İstanbul Kadıköy‘de davaya dikkat çekmek için toplanan ve yürüyüş yapmak isteyen kadınlara ise polis saldırdı. Saldırıya diğer kadın örgütlerinden “Kadınları değil katilleri engelleyin!” tepkisi geldi.

Ne olmuştu?

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencisi Pınar Gültekin, 16 Temmuz 2020’de kayboldu. Soruşturma kapsamında beş gün sonra gözaltına alınan eski sevgilisi Cemal Metin Avcı, Gültekin’i boğarak öldürdüğünü, cesedini bağ evindeki varile koyup yaktığını, üzerine de beton döktüğünü itiraf etti. Avcı’nın gösterdiği yerde bulunan varilde, Gültekin’in kısmen yanmış cesedine ulaşıldı.

Adliyeye sevk edilen Cemal Metin Avcı, “canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürme” suçundan çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı. Kardeşi Mertcan Avcı’nın telefon sinyallerinden ağabeyiyle aynı zamanda bağ evinde olduğu tespit edildi ve tutuklandı.

24 Ocak’taki duruşmada Savcı, Pınar Gültekin’in hayattayken yangına maruz kaldığının oy birliği ile kabul edildiğini belirterek, Cemal Metin Avcı’nın “canavarca hisle öldürme” suçundan cezalandırılmasını talep etti. Mertcan Avcı’nın da “suç delillerini gizleme ve değiştirme eyleminde bulunması”, Cemal Metin Avcı’nın eski eşi Eda Karagün, iş ortağı Şükrü Gökhan Orhan, annesi Ayten Avcı ve babası Selim Avcı’nın da “suç delillerini yok etmek ve gizlemek” suçlarından cezalandırılmasını istedi.

Mertcan Avcı’nın tutukluluğuna avukatı tarafından itiraz edildi. İtirazı değerlendiren Muğla 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi sanığın kaçma şüphesinin olmaması, adli kontrol tedbirlerine uyması gerekçesiyle itiraz yolu açık olmak üzere tahliyesine karar verdi.

Pınar Gültekin’in ailesinin avukatı, sanık Cemal Metin Avcı’nın annesi Ayten Avcı, babası Selim Avcı, boşandığı eski eşi Eda Karagün ile ortağı Şükrü Gökhan Orhan’ın da “delilleri yok etme, gizleme ve değiştirme” suçunu işlediğini belirterek şikayetçi oldu. Muğla Cumhuriyet Savcılığı, 2 Ekim 2020’de şüpheliler hakkında ek kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Karara yapılan itirazın Muğla Sulh Ceza Hakimliği de kesin olarak reddine hükmetti.

Ailenin avukatı Rezan Epözdemir, Muğla Sulh Ceza Hakimliğinin verdiği kesin kararın Adalet Bakanlığı tarafından kanun yararına bozulması istemiyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına başvurdu.

Başsavcılık, kararı bozarak 4 şüpheli hakkında iddianame hazırlanmasına karar verdi. Savcılık tarafından hazırlanan yeni iddianamede şüpheliler Selim Avcı, Ayten Avcı, Eda Karagün ile Şükrü Gökhan Orhan’ın “kasten öldürme” sonrasındaki zaman diliminde olay mahalline birlikte gidip, suç delillerini yok ederek, gizlediklerine dair haklarında yeterli şüphe bulunduğuna kanaat getirilerek ayrı ayrı cezalandırılmaları talep edildi.

Baba Gültekin, “Ben bu mahkemeden gerçekten hiçbir şey beklemiyorum. Mertcan Avcı mahkemeye çıkmadan Muğla 3.’üncü Ağır Ceza Mahkemesi bunu tahliye ediyor. Kızımı kardeşiyle beraber, babasıyla annesiyle, ortaklarıyla beraber, delilleriyle her şey ortada iken diri diri yakıyorlar. Canice katliam yapıyorlar” dedi.

Karar çıkması beklenen bu duruşma da sanık Cemal Metin Avcı’nın mahkeme heyetine yeni deliller sunacağını belirtmesi ve erteleme talep etmesi üzerine 16 Mayıs’a ertelenmişti.

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.