ManşetKadın

Pınar Gültekin cinayeti davası başladı: Yakalanacağımı hiç düşünmemiştim

0

Muğla‘da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’i öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan sanık Cemal Metin Avcı ile kardeşi Mertcan Avcı‘nın yargılanmasına başlandı. 

Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar,  Gültekin’in yakınları, baro temsilcileri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı, kadın örgütlerinden temsilciler ve taraf avukatları katıldı.

Jandarma ve polis ekipleri tarafından geniş güvenlik önlemi alınan duruşma öncesi Pınar Gültekin’in babası Sıddık Gültekin ve annesi Şefika Gültekin’in avukatı Rezan Epözdemir açıklama yaptı. Epözdemir, Avcı’nın anne, baba ve ortağının da cinayetin failleri arasında yer aldığını düşündüklerini belirterek şunları söyledi:

“Soruşturmanın başından bu yana cinayetin tek başına işlenemeyeceğini söyleyerek, soruşturmanın genişletilmesi gerektiğini savunuyorduk. Çünkü bu durum hayatın olağan akışına aykırı. Birçok talebimiz değerlendirildi ve Mertcan Avcı tutuklandı. Ancak cinayetin tek başına işlenemeyeceğini düşünüyoruz. 183 santimetre boyundaki maktul, cenin pozisyonunda varile yerleştirilmiş, boğazında ip var. Önce odunla sonra benzinle yakılmaya çalışıldıktan sonra üzerine beton dökülmüş. Bunu bir kişinin paletle dereye atması fizik kurallarına aykırı. Başka faillerin de olduğunu düşünüyoruz. Ayten ve Selim Avcı ile Gökhan Orhan’la ilgili şikayetçi olmuştuk ancak beklemediğimiz bir şekilde kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildi. Karara itiraz ettik ancak başvurumuz reddedildi. İç hukukumuzda başka bir mekanizma kalmadı. O yüzden Adalet Bakanlığı’na kanun yararına bozma başvurusu yaptık. Bakanlık bu başvuruyu yerinde görürse kararı Yargıtay’a taşıyacak. Eğer müspet bakılmazsa önce Anayasa Mahkemesi’ne sonrasında da  AİHM‘e başvurmayı düşünüyoruz.”

Yakalanacağını düşünmemiş

‘Canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla yargılanan Cemal Metin Avcı ise  duruşmada cinayeti nasıl işlediğini anlattı. Avcı, itirafta bulunurken, “Yakalanacağımı hiç düşünmemiştim” dedi. 

Duruşmayı izleyen HDP İzmir milletvekili Serpil Kemalbay, Avcı’nın mahkemede verdiği ifadeyi sosyal medya hesabından şöyle aktardı: 

Ağırlaştırılmış müebbet isteniyor

Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, Cemal Metin  Avcı’nın “canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme” suçundan  ağırlaştırılmış müebbet, kardeşi Mertcan Avcı’nın ise “suç delillerini yok etme,  gizleme veya değiştirme” suçundan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.  

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.