DünyaManşetSağlık

Philip Morris, Birleşik Krallık’ta sigara satışını 10 yıl içinde sonlandıracak

0

Philip Morris International CEO’su Jacek Olczak, Birleşik Krallık’ta Marlboro ve ürettikleri diğer tüm sigaraların satışını 2030 yılına kadar sonlandıracaklarını açıkladı.

“Sanıyorum ülkede bugünden itibaren en fazla 10 yıl içinde sigara içme sorununu tamamen çözebilirsiniz” diyen Olczak sigaranın 2030’dan itibaren satışı yasaklanacak dizel araçlar gibi muamele görmesi gerektiğini söyledi. Olczak hükümete sigara satışlarını tümden yasaklama çağrısı da yaptı.

Hedef 2030’da ‘sigarasız’ ülke

Birleşik Krallık hükümeti 2030 yılına kadar İngiltere’yi, 2034 yılına kadar da İskoçya‘yı “sigarasız” (smoke-free) hale getirme hedefini Temmuz 2019’da parlamentoya sunduğu bir metinle duyurmuştu. Bu kapsamda yetişkinlerde yüzde 14 dolayında olan sigara içme oranının yüzde 5’e indirilmesi hedefleniyor.

153 milyar dolar değerindeki Philip Morris’in bünyesinde Marlboro’nun yanı sıra Parliament, L&M, Chesterfield, Lark, Bond, Merit gibi birçok sigara markası bulunuyor. 

Bir süredir dönüşüm stratejisi izleyen şirket, ay başında İngiliz astım ilaçları üreticisi Vectura’yı almak için yaklaşık 1 milyar 5 milyon sterlin teklif vermiş; şirketin 2025 yılına kadar gelirlerinin yarısını sigarasız ürünlerden ve en az 1 milyar doları da nikotin haricindeki ürünlerden elde etmeyi hedeflediği açıklanmıştı.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.