DünyaManşet

Paris saldırısı sonrası gözler Almanya’da yükselen Pegida hareketinde

0

Paris’teki mizah dergisine yönelik kanlı baskından sonra gözler Almanya’da bir süredir İslam aleyhtarı söylemlerle sokağa dökülen Pegida hareketine çevrildi.

Deutsche Welle’den Peter Hille’nin haberine göre geçen ekim ayından bu yana Almanya’nın değişik kentlerinde İslam karşıtı gösteriler düzenleyen Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Yurtsever Avrupalılar (Pegida) oluşumu 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıdan pay çıkarma telaşına girdi. Aşırı sağ eğilimli oluşum Facebook sayfasında Paris’teki saldırıyla ilgili yayınladığı mesajda, “12 haftadır dikkatleri üzerine çekmeye çalıştığımız İslamcılar bugün Fransa’da demokrasiye uygun olmadıklarını gösterdiler. Şiddet ve ölümü çözüm olarak gördüklerini ortaya koydular. Almanya’da da benzer bir trajedi mi meydana gelmek zorunda?” diye bir soru yönelttiler.

15...

Konrad-Adenauer Vakfı uzmanlarından Nico Lange, Paris’te meydana gelen trajik saldırının Pegida’ya yarayacağını belirterek şöyle konuşuyor: “İslam’la ilgili korkusu olanlar Paris’teki saldırıdan sonra korkularının haklı gerekçeleri olduğuna bir kez daha inandılar. Bu durum, Pegida gösterilerini de etkileyecek. Çünkü Pegida hareketi işte tam bu korkulardan besleniyor.”

Pegida’nın “Pazartesi yürüyüşleri”: Birkaç yüz kişiden 18bin’e

Pegida hareketi ekim ayında Dresden’de “Pazartesi yürüyüşleri” olarak ortaya çıktığında sadece bir kaç yüz kişinin katılımıyla gerçekleşiyordu. Ancak bu rakam giderek arttı. Nitekim Dresden’deki son “Pazartesi yürüyüşüne” 18 bin kişi katıldı. Önümüzdeki pazartesi kalabalığın daha da artması işten bile değil. Konrad Adenauer Vakfı’ndan Nico Lange, Pegida ve onun zihniyetini paylaşanların Avrupa’ya göç eden tüm Müslümanların Paris’tekine benzeyen terör saldırıları yapabilecekleri şeklinde klişeler üzerine çalıştıklarını belirtiyor.

(Deutsche Welle Türkçe)

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.