Yaşam

Parasız hayat, Oh ne rahat !

0
Heidemer Schwermer

Heidemer Schwermer

69 yaşındaki Heidemarie Schwerme 15 yıldır parasız, kredi kartsız ve faturasız yaşıyor.

Heidemarie Schwerme, Almanya Dortmund‘da oturuyordu. Öğretmenlik yapıyordu. Şimdi artık bir elinde bavulu, bir elinde bilgisayarı ile kasaba kasaba dolaşarak yaşıyor. 15 yıldır daha sağlıklı ve daha mutlu olduğunu söylüyor.

Bu yeni yaşam şekli ile ilgili yazdığı kitabında “Parasız yaşayabileceğimi gördüm. İhtiyacım olan herşeyi değiş tokuş yaparak elde ediyorum. Hiçbir zaman yemek, kıyafet ya da arkadaş bulma sıkıntısı çekmedim. Artık benim hayatımı para kazanma stresi yönetmiyor. Faturaları ödeme baskısı içinde de değilim. Artık daha sağlıklıyım. 15 yıldır doğru düzgün doktora bile gitmedim. Gelecek korkusu da yaşamıyorum. ” diyor…

Schwerme’nin hayatındaki bu değişim Dortmund’a taşınması ile başlamış. Bölgede çok fazla evsizin olduğunu görmüş ve bir “değiş tokuş dükkanı” açmış. Bu dükkanda insanlar sadece kullanmadıkları eşyaları değil, yeteneklerini de değiş tokuş edebiliyorlardı. Değiş tokuş dükkanı kısa sürede Dortmund’da ün kazandı.

Sterntaler Deneyimi. Parasız Hayatım

Schwerme ise bu yeni yaşam şeklinden giderek daha fazla hoşlanmaya başladı. Sonunda öğretmenliği bırakarak hayatını tamamen değiştirmeye karar verdi. Evini, eşyalarını verdi. Yeni yaşamına elindeki tek bavulla başladı. Bu yeni yaşam için kendisine verdiği deneme süresi 12 aydı. Ancak bu şekilde yaşamaktan öyle çok hoşlandı ki 15 yıldır eski yaşamına geri dönme ihtiyacı hissetmedi. Evden eve gidiyor, kaldığı evlerde ev işlerine yardım ediyor. Acil durumlar için yanında sadece 200 Euro var… Onun dışında yazdığı kitaplardan eline geçen parayı hayır kurumlarına bağışlıyor. Yazdığı ilk kitabın adı “Das Sterntaler experiment: Mein Leben ohne Geld” (Sterntaler Deneyimi: Parasız Hayatım)

Heidemarie Schwerme’in resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz. Parasız Hayatım kitabının sitesi için ise buradan bilgi alabilirsiniz.

(ntvmsnbc) (Yeşil Gazete)

More in Yaşam

You may also like

Comments

Comments are closed.