DünyaManşet

Pakistan’da trende tüp patladı: En az 73 ölü, 40 yaralı

0

Yolcuların yemek pişirmek için kullandığı iki tüpün patlaması sonucu çıkan yangında trenin üç vagonu tamamen yok oldu.

Pakistan‘ın Karaçi şehrinden Lahor’a giden trende çıkan yangında en az 73 kişi hayatını kaybetti, en az 40 kişi yaralandı. Yetkililer ölü sayısının artabileceğini söylüyor. BBC’ye konuşan Pakistan Demiryolları Bakanı Şeyh Raşid, yangının trendeki bazı yolcuların kahvaltı hazırlarken kullandıkları kamp ocağı olarak bilinen küçük tüplerden ikisinin patlaması sonucu çıktığını açıkladı. Raşid, “İki tüp patlamış. Yemek yaparken yağ kızdırıyorlarmış, alev almış” dedi, alevlerin trenin üç vagonunu tamamen yok ettiğini söyledi.

Uzun seyahatlerde yolcuların yemek pişirmek için yanlarında getirdikleri tüplerin sorun yarattığını söyleyen Bakan, trendekilerin çoğunun Tebliğ Cemaati‘nin düzenlediği konferansa giden yolcular olduğunu ifade etti.

Videolarda alevlerin vagonları sardığı görülüyor. Birçok kişinin yangın çıktıktan sonra vagonlardan aşağı atladığı düşünülüyor.

‘Yalnızca 18 kişinin kimlikleri tespit edilebildi’

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan Rahim Yar Han Vilayeti Sağlık Bakanı Dr. Yasmin Raşid ise yalnızca 18 cesedin kimliğinin tespit edilebilecek halde olduğunu söyledi. Yaralılar helikopterlerle çevredeki hastanelere kaldırıldı.

İnsan Hakları Bakanı Shireen Mazari de trenin Pakistan’ın en eski ve en sık kullanılan demiryolu hizmeti Tezgam olduğunu ifade etti. Günlük seferleri olan bu hat toplam 25 saat sürüyor.

Demiryolları hizmetlerinin kötü yönetildiği ve yatırımların kesildiği Pakistan’da tren kazaları yaygın yaşanıyor. Temmuz’da Lahor’dan aynı bölgeye giden bir yolcu treninin yük trenine çarpması sonucu en az 23 kişi ölmüştü. 2007 yılında Merapbur yakınlarında meydana gelen tren kazasında da en az 56 kişi öldü, 120’den fazla kişi yaralandı. 2005’te ise Sindg vilayetinde 3 trenin birbirine girmesi sonucu da 130’dan fazla kişi hayatını kaybetmişti. Bu olay, ülke tarihinin en büyük tren felaketlerinden biri olarak tarihe geçmişti.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.