DünyaManşet

Özgür Suriye Ordusu’nun Hatay’daki ileri karakolu görüntülendi

0

Özgür Suriye Ordusu’nun Türkiye sınırları içerisindeki ileri karakolu haber oldu. Askeri kampı görüntüleyen Times muhabiri Martin Fletcher, Asi Nehri’nin Türkiye tarafında olduğunu belirttiği kampa dair izlenimlerini aktardı.

Reuters ajansının ‘Türkiye sınırında’ diye verdiği, Times gazetesinin ise ‘Asi Nehri’nin Türkiye tarafında’ diye tanımladığı Özgür Suriye Ordusu’na ait ‘ileri karakol’ çadırları ilk kez görüntülendi. Vatan gazetesi konuyla ilgili bir haber yaptı ve muhabirlerle görüştü. Times yazarı çadırların Türk tarafında olduğunu doğruladı ve ekledi: Yazdıklarımın arkasındayım ama bu tartışmanın bir parçası olmak istemiyorum.

Silahlı muhalif askerlerin komutanı olan ve aynı zamanda Özgür Suriye Ordusu’nun sözcülüğünü de yapan Yarbay Halid Hamud’un da silahıyla birlikte Kızılay çadırı içerisinde poz verdiği fotoğraflarda muhalif askerler arasında kadın Suriyeliler’in de olduğu görüldü. İngiliz The Times gazetesinin Yazı İşleri Müdürlüğü’nü yapan eski Washington Büro şefi ve Dış Haberler Müdürü Martin Fletcher tarafından yazılan haber ise tartışma yaratacak cinstendi. Fletcher, Asi nehrinin en daraldığı bölgede yer aldığını iddia ettiği çadırların Türkiye tarafında bulunduğunu ve 4 çadırın terk edilmiş bir çiftlik evinin hemen yanında kurulduğunu iddia etti.

Hatta bu üssün, hem kaçakçılık yapmak için hem de insan kaçırmak için kullanıldığını, Suriye tarafına geçip çay ve sigara alan muhalif askerlerin bunları Hatay’da 3 katı fiyatına satarak Esad rejimine karşı operasyonlarını da bu şekilde finanse ettiklerini anlattı. Vatan haber üzerine Times gazetesinden defalarca yılın gazetecisi ödülüne aday gösterilen Fletcher’a ulaştı. İngiliz gazeteci, “Orada yazdıklarımın arkasındayım. Ancak beni bağışlayIn ama bu tartışmanın bir parçası olmak istemiyorum. Ama yanımda bir Reuters muhabiri yoktu” ifadesini kullandı.

“Tüfeğimi aldım nehri geçtim”
Cumartesi günü çadırları ziyaret ettiğini belirten İngiliz gazeteci birkaç düzine üniformalı askerle karşılaştığını belirtti. Bu askerlerin ateşkesi bir maskaralık olarak yorumladığını kaydederek muhalif grubun lideri olan 29 yaşındaki Muhammed el-haj Hasan adlı askerin, “Ateşkes kararını duyduğum zaman o kadar sinirlendim ki Kalaşnikofumu alıp nehri geçerek Suriye kontrol noktasını taradım” sözlerine yer verdi. Hasan’ın daha önce Suriye ordusunda yüzbaşı rütbesinde görev yaptığının da altını çizdi.

Haziran ayında muhalif saflara katıldığını söyleyen Yüzbaşı Hasan, “Sivilleri öldürmeyi reddettiği için infaz edilen bir subayı gördüm” dedi. Kendi kızının ve oğlunun ise kendisinin hainlikle suçlanması nedeniyle cezalandırılmaktan korktukları için Halep’de gizlendiklerini söyledi. Habere göre Hasan ve arkadaşları gübre kullanarak mayın ve bomba imal ediyor. Kaleş tüfekleri var ancak şarjör sıkıntısı çekiyorlar. Yenilerini elde edebilmenin tek yolu kontrol noktalarına saldırmak ya da Suriye ordusundan bazı askerlerin tanesi 5 dolardan sattığı mermileri almaktan geçiyor. Tüfekler ise bu askerler tarafından 3 bin dolardan satılıyor.

(sol.org.tr)

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.