Kültür-Sanat

91. Oscar ödülleri sahiplerini buldu

0

Akademi Ödülleri’nin 91’incisi bu yıl yine ABD’nin Los Angeles kentinde Dolby Theatre’da verildi.

En iyi film Oscar’ını Yeşil Rehber kazandı.

Yeşil Rehber, Peter Farrelly , 2018

Bu dalda ödülü kazanması pek beklenmediği için Yeşil Rehber’in Hollywood’un en prestijli ödülü kucaklaması sürpriz oldu. Mizah, müzik, dostluk temalarını içeren bir yol filmi olan Yeşil Rehber, siyah bir piyanistle beyaz şoförünün 1962’de New York’tan ırkçı güney eyaletlerine gerçekleştirdiği yolculuğu anlatıyor. Bu filmle en iyi yardımcı erkek oyuncu Oscar’ı da Mahershala Ali’nin oldu. Oyuncu, 2017 yılında da Moonlight filmiyle aynı ödülü almıştı.

En iyi yönetmen Oscar’ının kazananı Roma filmiyle Alfonso Cuarón oldu. İspanyol oyuncu Javier Bardem’in sunuşunu ‘duvarsız’ bir dünya diyerek İspanyolca yaptığı yabancı dilde en iyi film kategorisinde Oscar’ı Roma filmi aldı.

En iyi erkek oyuncu Oscar’ı Bohemian Rhapsody filminde Freddie Mercury’yi canlandıran Rami Malek‘in oldu. En iyi kadın oyuncu Oscar’ını The Favourite filmiyle İngiliz oyuncu Olivia Colman kazandı. Bohemian Rhapsody, en iyi erkek oyuncu kategorisinin yanı sıra en iyi ses efekti, en iyi ses kurgusu ve en iyi kurgu Oscarlarını aldı.

Gecenin ilk ödülü ise en iyi yardımcı kadın oyuncu kategorisinde If Beale Street Could Talk filmiyle Regina King’e gitti. “Saturday Night Live” programının eski oyuncuları ve komedi dalında çok sayıda yapımda yer alan Tina Fey, Amy Poehler ve Maya Rudolph bu kategorinin sunuşuyla gecenin açılışını yaptı.

Black Panther en iyi prodüksiyon tasarımı, kostüm tasarımı ve en iyi film müziği ödülleriyle üç Oscar kazandı.

En iyi belgesel kategorisinde kazanan Free Solo oldu. Amerikan yapımı Free Solo’da serbest (ipsiz) kaya tırmanıcısı Alex Honnold’ın ABD’deki Yosemite Milli Parkı’ndaki tırmanış performansı anlatılıyor.

Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde filmi en iyi animasyon dalında ödül kazandı.

En iyi kısa belgesel ödülünü ‘Period. End Of Sentence’ aldı. Bu belgesel film, Hindistan’ın kırsal bölgelerinde kadınların adet döneminin halen bir tabu olmasını ve hijyenik pedlere kadınların erişiminde yaşadıkları sorunları anlatıyor.

Queen grubunun gitaristi Brian May sahnedeydi

Oscar ödül töreninin açılışı, efsane rock grubu Queen şarkılarıyla oldu. Şarkıcı Adam Lambert ve Queen grubunun gitaristi Brian May, ödül töreninin açılışını iki şarkılık bir performansla yaptı.

Sosyal medya en çok Shallow performansını beğendi

Oyuncu Bradley Cooper ve oyuncu-şarkıcı Lady Gaga, Shallow şarkısının performansı için sahneye çıktı. Bir Yıldız Doğuyor filminin soundtrack’i olan Shallow, aynı zamanda en iyi film şarkısı kategorisinde Oscar’ı da kazandı. Lady Gaga’nın Shallow şarkısını her seslendirdiğinde ağladığını belirten sosyal medya kullanıcıları, Bradley Cooper ile beraber sahne almasından çok etkilendiklerini yazdı. Birçok Amerikan medya kuruluşu, bu performansın Oscar tarihinin en samimi anlarından biri olduğunu kaleme aldı.

.

(Yeşil Gazete)

You may also like

Comments

Comments are closed.