ManşetDoğa

Orman Genel Müdürü: Her insan doğaya 210 ağaç borçlu

0

Tüm dünyada 48 yıldır 5 Haziran tarihinde kutlanan Dünya Çevre Günü kapsamında açıklama yapan Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, ormanların insan hayatındaki yaşamsal önemine vurgu yaparak  şunları söyledi: “İki olgun ağaç dört kişilik bir ailenin yıllık oksijen ihtiyacını karşılıyor. Ağaçlar elbette sadece oksijen üretmiyor. Suyu koruyor, selleri ve erozyonu önlüyor, zengin biyolojik çeşitliliğe sahip olmamızı sağlıyor ve mobilyadan kağıda ihtiyacımız olan pek çok şeyi bize sunuyor. Her insan yılda üç büyük ağaç kadar ağaç ürünü kullanıyor. Bu yüzden her birey en az üç fidan dikmeli. Ortalama ömrü 70 olarak aldığımızda hayatımız boyunca doğaya 210 ağaç borçlu olduğumuzu gösteriyor” 

Birleşmiş Milletler‘in 5 Haziran 1972 yılında İsveç’in başkenti Stockholm’de 133 ülkenin katılımı ile düzenlediği zirvede ilan edilen “Dünya Çevre Günü”, çevre sorunlarına karşı kamuoyunun dikkatini çekmek, halkı bilinçlendirmek üzere dünya genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Dünya Çevre Günü’nün bu yılki teması ‘Biyolojik çeşitliliğin korunması’ olarak belirlendi.

‘Türkiye’de 22.7 milyon hektar ormanlık alan var’

Türkiye’de de çeşitli kurum, kuruluş ve STK’ların katılımıyla kutlanan günde bir açıklama yayımlayan Karacabey,  dünya genelinde 1.6 milyon insanın geçimini ormanlardan sağladığına dikkat çekti; “Buna karşın her yıl dünyamızda ortalama 13 milyon hektarlık orman varlığı yangınlar veya çeşitli sebeplerden zarar görüyor” dedi. Türkiye’nin dünya genelinde orman varlığını arttıran nadir ülkelerden biri olduğunu öne süren Karacabey, ülkede 22,7 milyon hektar ormanlık alan bulunduğu bilgisini verdi, OGM olarak her yıl  ortalama 300 milyon yeni fidan ektiklerini kaydetti. Karacabey, “2023 hedefimiz ise orman varlığımızı yüzde 30’a çıkarmak ve 7 milyar fidanı toprakla buluşturmak” dedi. 

1 yılda 61 milyon ton oksijen üretimi

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi yükümlülükleri kapsamında hazırlanan 2020 yılı Sera Gazı Envanteri Raporu’na da  değinen Karacabey, Türkiye’deki orman varlığının 2018 yılında 84 milyon ton karbondioksiti atmosferden alarak bunun 22,9 milyon tonunu karbon olarak tutup, kalan 61,1 milyon tonunu oksijen olarak atmosfere saldığını söyledi. 

Karacabey şöyle konuştu: “Ağaçlar elbette sadece oksijen ihtiyacımızı karşılamıyor. Bir ağaç 284 çeşit böceğe ev sahipliği yapıyor. Evinizin etrafında ağaç varsa, ısınma ve soğutma masraflarınız yüzde 30 daha az oluyor. Ağaçlar havayı temizler ve sera etkisi ile mücadele eder. Ağaçlar gıda üretir ve bizi iyileştirir. Mobilyadan kâğıda kadar ağacı hayatımızın her alanında kullanıyoruz. Bunlar sadece ağaçların faydalarına birkaç örnek, daha sayamadığımız nice faydaları var. Ağaçlar yeryüzünün damarları gibidir. Dünyamızı koruyarak, canlılığın devamını sağlıyor.”

Açıklamasında orman yangınlarına da dikkat çeken Karacabey, her yıl 2 binin üzerinde çıkan yangınların yüzde 88 oranında insan kaynaklı nedenlerden meydana geldiğine dikkat çekerek, 776 yangın gözetleme kulesi ve insansız hava araçlarıyla ormanları 7 gün 24 saat izlediklerini anlattı. Karacabey yangınlara müdahale eden personel ve ekipmanı ise şöyle sıraladı: “1072 arazöz, 281 su tankeri, 586 ilk müdahale aracı, 185 dozer, 473 diğer araç-iş makineleri dâhil toplam 2 bin 597 araç; bu araçlarda görevli 10 bin 545 yangın işçisi, 3 bin teknik eleman, 5 bin memur olmak üzere 18 bin 545 personel. Yangınlara havadan destek için ise 6 idare helikopterinin yanı sıra, 25 yangın söndürme helikopteri ve 2 amfibik uçak.”

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.