Doğa MücadelesiManşetYerel

Orhanlı’da direnen köylüler kazandı: Jeotermale geçit vermeyeceğiz

İzmir Seferihisar’a bağlı Orhanlı köyünde jeotermal kaynak arama çalışmaları için verilen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) kararlarına karşı zeytin ağaçlarını korumak için dava açan köylüler, davayı kazandı.

Orhanlı köylüleri, her türlü jeotermal enerji santrali (JES) projelerine karşı mücadelelerini sürdüreceklerini vurguladı.

Mahkeme, bilirkişi raporu ışığında kararını verdi

Köylülerin açtığı dava sonucu, İzmir 3’üncü İdare Mahkemesi tarafından atanan bilirkişi heyeti projeyle ilgili bir rapor hazırladı. Raporda, projenin yüzey ve yeraltı sularıyla tarımsal ürünlerin ve toprağın kirletme riski olduğu, sondaj alanının yerinin doğru olmadığı, sondaj kuyularının yerleşim yerlerine yakın olması nedeniyle ağır metallerin ve çıkan gazların çevreye ve halk sağlığına zarar verebileceği gibi tespitler yer aldı.

Mahkeme de bu tespitler ışığında JES projesinin ÇED Yönetmeliği kapsamı dışında yapılamayacağını kaydetti.

‘Kararı mutlulukla karşıladık’

Köy sakinleri adına konuşan Orhanlı Köyü Kültür, Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Hasan Tahsin Akçil, mahkeme tarafından verilen kararı mutlulukla karşıladıklarını kaydetti:

Geçimini zeytincilikle sağlayan biz Orhanlı köyü sakinleri, İzmir 3’üncü İdare Mahkemesi tarafından verilen iptal kararını büyük bir mutlulukla karşıladık. Köyümüz asırlık zeytin ağaçlarıyla iç içe geçmiş, temiz havası ve suyuyla bugün Türkiye’nin göç vermeyen ender köylerinden birisi. Ürettiğimiz zeytinyağı bütün dünyanın en lezzetli zeytinyağları arasında tescil edilmiş durumda. Ürettiğimiz organik sebze ve meyveler ise ülkemizin her yerindeki insanların sofralarında sağlıklı gıda olarak ulaşıyor. Verilen bu karar, mücadelemizde ne kadar haklı olduğumuzu gösteriyor. Çocuklarımızın geleceği için yaşam alanımız olan bu vadideki bütün jeotermal projelerine karşı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.”

Ne olmuştu?

Orhanlı köyündeki jeotermal enerji santrali (JES) projesi kapsamında yürütülen sondaj faaliyetlerinin proje sahası ile ilgisi olmayan 2016 tarihli “Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) gerekli değildir” kararı doğrultusunda ÇED sürecinin dışında bırakıldığını öğrenen 99 köylü ve Orhanlı Köyü Kültür Doğa Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, projenin iptali için dava açmıştı.

Köylüler, daha önce de proje sahibi şirketin köyün düğün ve piknik alanlarını hiçbir yasal izin olmadan şantiye alanı yaparak işgal etmesine tepki göstermiş, tepkiler sonucunda şantiye alanı Seferihisar Belediyesi yetkililerince kaldırılmıştı.

Daha sonra aynı şirketin tapulu arazilerinden ve orman içinden yine hukuk dışı yollarla yol açmaya çalışması üzerine, arazilerini tellerle çevirmek zorunda kalan köylüler, şirket yetkilileri hakkında Seferihisar Savcılığı’na suç duyurusunda bulunmuşlardı.

Orhanlı köylüleri ayrıca, 26 adet asırlık zeytin ağacını kesen şirket hakkında şikayette bulmuştu.