EkolojiManşet

Organik atıklar boşa gitmeyecek: Antalya’da atıklardan elektrik üretilecek

0

Genova Enerji’nin Antalya’nın Döşemealtı ilçesinde kuracağı biyokütle tesisinde günde 95 ton organik atık elektriğe dönüşecek.

Sabiha Kötek’in Enerji Günlüğü’nde çıkan haberine göre, Genova Enerji Elektrik Üretimi Arıtma Tesisleri Denizcilik İnş. Taş. İth. İhr. San. ve Tic. Ltd. Şti. tarafından Antalya İli, Döşemealtı İlçesi, Çıplaklı Mahallesi, Organize Sanayi Bölgesi, 3. Etapta bulunan yaklaşık 10 dönümlük sahada Biyokütleden Elektrik Enerjisi Üretim Tesisi kurulup işletilmesi planlanıyor.

Yaklaşık 24 milyon TL yatırımla hayata geçirilecek tesiste, günde 95 ton taze kesilmiş çimen ve yeşil atıklar, sebze ve meyve atıklarından oluşan organik atıktan anaerobik parçalanma ile üretilen biyogaz elektrik enerjisine dönüştürülecek. Böylece yılda 23 milyon kWh elektrik ile 23 milyon kWh değerinde ısıl enerji elde edilecek. Sahada toplam 12 kişi istihdam edilecek.

Faaliyet alanı Antalya’ya yaklaşık 24,4 km, Döşemealtı’na 8 km, en yakın yerleşim yeri olan Çıplaklı Mahallesi’nde bulunan meskene ise kuş uçumu 252 metre uzaklıkta bulunuyor.

 

(Enerji Günlüğü)

 

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.