Doğa MücadelesiManşetYerel

ORÇEV, bisiklet yolu projesi için deniz dolgusu yapılmasına karşı bir kez daha dava açtı

0

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV), Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Melet Irmağı ve Turnasuyu Irmağı arasında deniz dolgusu yaparak bisiklet yolu yapmak istemesine karşı bir kez daha dava açtı.

Davayla, projeye verilen ÇED’in iptali isteniyor.

‘Sözde bisiklet yolu yapılmak isteniyor’

ORÇEV, konuyla ilgili yaptığı açıklamasında Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin deniz dolgularıyla ilin kumsallarını yok ettiğini belirtti ve şu ifadelere yer verdi:

Ordu Büyükşehir Belediyesi Altınordu ilçesinde kıyıda düzenlemesi adıyla deniz dolgusu yapmıştı. Açtığımız dava sonunda kazandık. Devam eden davalarımız var. Bunlarda da Bilirkişi Heyeti lehimize rapor hazırladı. Mahkeme bu raporlara bakarak karar verecek. Kararın lehimize çıkacağını umuyoruz. Ordu Büyükşehir Belediyesi bunlar bilindiği halde kıyı düzenleme adı altında deniz dolgularını ısrarla sürdürüyor. Kumsalı olmayan bir şehir haline geleceğiz. Fatsa ilçesinde kıyı düzenlemesiyle deniz dolgusu yapıyor. Altınordu’da da Melet Irmağı ile Turnasuyu Irmağı arasında kıyıda kumsallar yok edilerek deniz dolgusu yapılarak sözde bisiklet yolu yapılmak isteniyor.”

Ordu Çevre Derneği açıklamasında bisiklet ve yürüyüş yollarının yaşanabilir bir şehir için gerekli olduğunu belirtti ve “Trafik yoğunluğu azaltmak, gürültü kirliliğini önlemek için bisiklet ve yürüyüş yolları yaşanabilir şehir için gerekli ancak bunu yaparken doğal yaşam alanlarını ve kıyılar bozulmamalıdır. Kumsalı yok ederek, denizi doldurup ekosistemi yok ederek yapılan bisiklet ve yürüyüş yolunun anlamı yok. Bisiklet yolu, şehir içinde de olursa anlamlı olur. Bisiklet yolu, yalnızca gezi anlamında değil, ulaşım olarak da değerlendirilmeli. Kulağa hoş gelecek adlarla yapılmak istenen projelerle kıyılar yok ediliyor” dedi.

‘Davalar kazanılmış gibi projelere devam ediliyor’

Açıklamada, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin kıyı dolguları proje davalarını kaybettikleri halde davaları kazanmış gibi projelere devam ettiğini de kaydetti:

Ordu Büyükşehir Belediyesi Melet Irmağı ile Turnasuyu Irmağı arasındaki bisiklet ve yürüyüş yolunun davayı kaybettiği deniz dolgusu alanlarıyla devam eden davanın ilgili alanlarıyla bütünsellik oluşturduğunu belirtmekte. Hatta mavi bayrak olan kumsal da bundan olumsuz etkilenecek. Kıyı betonlaşacak. Dolguda inşaat molozları kullanılacak. Bu da deniz kirliliğine neden olacak, sucul sistemdeki canlıların ölümüne neden olacak.”

Davanın gerekçeleri hakkında da şu maddeler sıralandı:

  • Yapılmak istenen proje, daha önce yapılması uygun görülmeyen yerlerle ve davası devam eden projeyle bütünsellik oluşturulması uygun değildir.
  • Kumsallar doldurulacak. Mavi bayraklı plaj da bu durumdan etkilenecek.
  • ÇED alınması gereken alanlarda da ÇED Gerekli Değildir kararının olması usulsüzdür.
  • Dolgu havuz biçiminde yapılmak isteniyor. Havuz için molozlarla doldurulacak. Bu da ölü elementlerin suda çözülerek (canlanarak) deniz kirliliğine neden olacak ve sağlığı tehdit edecek.
  • Dolgu malzemelerinin taşınması sırasında trafik tıkanıklığı, tehlikesi artacak ve taşıma sırasındaki tozlanma nedeniyle sağlığı tehdit edecek.
  • Proje alanında 231 parsel özel mülke ait olup mağdur edilecekler.

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.