ManşetLGBTİ+Türkiye

Onur Haftası Maçka piknik davası başladı: Şikayetçi de polis, tanık da!

0

2021 Onur Haftası Maçka Pikniği’ne katılan bir kişiye açılan davanın ilk duruşması bugün (27 Ocak) İstanbul 44. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya yargılanan E., Avukatı İrem Yener ve E.’den şikayetçi olan polis memuru katıldı.

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası kapsamında 22 Haziran 2021’de Heybeli’de yapılması planlanan ve yasaklanan, yasağın ardından Maçka Parkı’na taşınan ve burada polis müdahalesiyle engellenen pikniğe katılan E., polisin şikayetiyle açılan davada hakaretten yargılanıyor.

Şikayetçi de polis, tanık da!

Yıldız Tar‘ın Kaos-GL‘den aktardığına göre, duruşmada polis memuru ifadesini yineledi. LGBTİ+’lara Maçka Parkı’ndaki müdahaleyi “süpürme” olarak savunan polis memuru, E.’nin kendisine tükürdüğünü iddia etti. Ardından Av. İrem Yener, müvekkilinin suça konu olacak herhangi bir eylemi olmadığını, şikayetçi polis memurunun tanığının da başka bir polis olduğunu hatırlattı. Av. Yener, Kaymakamlığın piknik yasağının da hukuksuz olduğunu ve polislerin müvekkilini ve pikniğe katılanları darp ettiğini sözlerine ekledi.

Dava, 30 Haziran saat 9.40’a ertelendi.

2021 İstanbul Onur Haftası bilançosu: 6 ayrı dava

2021 İstanbul Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan ikisi çocuk 39 kişiye ve Maçka’daki pikniğe katılan bir kişiye 6 ayrı dava açıldı. Hazırlanan iddianamelerde ise polis şiddetine yer verilmiyor.

Onur Yürüyüşü’nün düzenleneceği gün yürüyüş başlamadan polisin müdahale etmesi sonucu Mis Sokak’tan gözaltına alınan 19 kişi hakkında 2911 Sayılı Kanuna muhalefet iddiasının yanı sıra görevi yaptırmamak için direnme iddiasıyla da dava açıldı. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’nun hazırladığı iddianamede fotoğraf ve videolara yansıyan polis işkencesi, ters kelepçe uygulamaları yer almazken; LGBTİ+ hak savunucularının cezalandırılmaları talep ediliyor.

Davanın ilk duruşması 13 Mayıs 2022 saat 10.00’da İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

I. Cihangir davası: İlk duruşma 9 Mart 2022’de

LGBTİ+ hak savunucularına açılan bir diğer davada ise 7 kişi yargılanıyor. 2911 sayılı Kanuna muhalefetten yargılanan hak savunucularının uğradığı polis şiddeti İstanbul Cumhuriyet Savcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’nun hazırladığı bu iddianamede de yer almıyor.

Davanın ilk duruşması 9 Mart 2022’de İstanbul 18. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

II. Cihangir davası: 31 Mart’a ertelendi

Cihangir’de polis saldırısı ile gözaltına alınan üç kişiye ayrıca dava açıldı. Polis şiddetinin yer almadığı iddianamede, hak savunucularının yine 2911 sayılı kanuna muhalefetten cezalandırılması talep ediliyor.

Davanın ilk duruşması 25 Ocak 2022 saat 9.35’de 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecekti ancak yoğun kar yağışından dolayı dava 31 Mart’a ertelendi.

Çocuklara da dava açıldı!

Onur Yürüyüşü sırasında polis şiddetiyle Cihangir’den gözaltına alınan iki çocuğa da dava açıldı. Aynı iddianame ile yargılanan çocukların davası Çocuk Mahkemesi’nde görülecek.

Davanın ilk duruşması 22 Şubat 2022’de İstanbul 4. Çocuk Mahkemesi’nde görülecek.

LGBTİQ+ Meclisleri davası: 8 Şubat’ta görülecek

26 Haziran 2021’deki İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne katılan LGBTİQ+ Meclisleri’nden 8 aktivistin yargılandığı dava 2 Kasım’da başladı. İddianamede “Asla yalnız yürümeyeceksin LGBTİQ+ Meclisleri” pankartının yanı sıra “Susma haykır eşcinseller vardır” sloganları yer alıyor. Savcı, iddianameye gerekçe olarak Beyoğlu Kaymakamlığı’nın hukuksuz yasak kararını gösterdi.

Davanın bir sonraki duruşması 8 Şubat’ta görülecek.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.