LGBTİ+ManşetTürkiye

Onur eylemine polisten plastik mermili, gazlı saldırı

0
BEYOGLU MIS SOKAK’TA TOPLANAN LGBTI UYESI BIR GRUP ISTANBUL VALILIGI TARAFINDAN YASAKLANAN LGBTI ONUR YURUYUSUNE ILISKIN BASIN ACIKLAMASI YAPTI. ACIKLAMANIN ARDINDAN DAGILMAYAN GRUBA POLIS BIBER GAZLI PLASTIK MERMI ILE MUDAHALE ETTI. FOTO: HAKAN KAYA/ISTANBUL,(DHA)

İstanbul’da LGBTİ+ Onur Haftası nedeniyle yapılacak kutlamayı Taksim’i adeta ablukaya alarak engelleyen polis, Mis Sokak’taki açıklama sonrası da grubu plastik mermi, biber gazı ve kalkanlarla dağıttı. Grubun açıklamasında, “Yasaklarla birlikte LGBTİ+ düşmanlığı neredeyse bir devlet politikası haline getirilmiştir” denildi.

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi, Bu yıl 17.’si düzenlenen LGBTİ+ Onur Haftası nedeniyle yapılması planlanan Onur Yürüyüşü‘ne izin verilmemesi üzerine İstiklal Caddesi Mis Sokak‘ta toplanıp basın açıklaması yaptı. Polis, basın açıklamasının ardından Mis Sokak, İmam Adnan Sokak ve Ağa Camii Sokak’ta bulunan katılımcılara biber gazı ve plastik mermi ile müdahale etti. Gün boyunca en az beş kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor.

Polis ablukası

Polisle yapılan görüşme sonrası gökkuşağı, trans ve interseks bayrağı taşıyan yüzlerce kişi, akşam saatlerinde Mis Sokak’ta bir araya geldi. Burada yapılan basın açıklamasında “Ne yaşamlarımızdan ne dayanışmamızdan ne de örgütlü mücadelemizden vazgeçmiyoruz! Buradayız, alışın, gitmiyoruz” denildi.

İstanbul Onur Komitesi tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Bugün burada 17.’sini düzenlemekte olduğumuz İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü, Valilik tarafından 5. kez yasaklandı! Güvenlik gerekçesiyle İstiklal Caddesi’ni tüm toplumsal muhalefete kapatan İstanbul Valiliği, Bakırköy için yaptığımız başvuruyu toplumsal tereddütlü grup olduğumuz iddiasıyla hukuksuzca reddetti.

Bu yasak göstermiştir ki sadece Taksim değil tüm İstanbul LGBTİ+’lar için yasaktır. Ve hatta Antalya, Mersin, ODTÜ ve İzmir’deki yasaklarla birlikte LGBTİ+ düşmanlığı neredeyse bir devlet politikası haline getirilmiştir.

Halkın huzur ve güvenliği, terör, genel ahlak, genel sağlık gibi birbiriyle alakası olmayan kopyala yapıştır gerekçelerle yürüyüşümüzü yasaklayanlar devleti yönetemeyeceklerini bir kez daha göstermiştir. Halkın huzurunu tehdit eden yıllarca barışçıl şekilde gerçekleştirilen Onur Yürüyüşleri değil, 5 senedir onur yürüyüşlerinde halka saldıran kolluk güçleridir.

Görevlerini kötüye kullanan, halkın parasını çalan, kendi koltuk sevdalarını devletin beka sorunu gibi gösterenlerin bizleri genel ahlak gibi gerekçelerle yasaklama çabaları oldukça ironiktir. Sahip oldukları koltuğu kaybetmemek için LGBTİ+’lara yönelik nefreti körüklemekten çekinmeyen, sırf almayı hedeflediği birkaç oy için bir haftada LGBTİ+’ları 3 kere hedef gösteren devlet yetkilileri unutmamalıdır ki LGBTİ+’lar bu toplumun kendisidir. Bizleri hedef gösterenler ise tarihin çöplüğüne karışacak bir avuç güç sevdalısıdır. Biz kazanacağız, siz kaybedeceksiniz!

LGBTİ+’ların taleplerine kulaklarını tıkayarak, bizleri “yolunu kaybetmiş, tereddütlü” bir grup gibi göstermeye çalışanlara inatla tekrar söylüyoruz: Bizler, mücadelemizde kararlıyız ve ne istediğimizi çok iyi biliyoruz! Anayasa’da cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği tanınmalıdır! LGBTİ+ cinayetleri cezasız kalmamalı, failler iyi hal indirimi almamalıdır. Eğitim, sağlık, barınma gibi en temel haklara erişimi engellenen LGBTİ+’ların hakları yasal güvence altına alınmalıdır. Taleplerimiz ne toplumun huzurunu bozan ne de güvenliği tehdit eden talepler değillerdir. Taleplerimiz eşit yurttaşlık hakkımıza erişmek için bir sosyal hukuk devletinde olması gerekenlerdir. Bugün yürüyüşümüzü yasaklayanlar bilmelidirler ki toplumun huzuru LGBTİ+’lar dahil ezilen tüm gruplar haklarını aldığında ve yaşamları güvence altına alındığında sağlanacaktır. Eşitliğin olmadığı bir toplumda huzur da mümkün değildir!

Stonewall’da yanan ateşten beri onurlu bir yaşam için verdiğimiz örgütlü mücadelenin bugün 50. Yılındayız. Stonewall’un 50., İstanbul Onur Haftası’nın 27. yılında Orlando’dan Yeni Delhi’ye, Filistin’den Amsterdam’a dünyanın her yerinde bedenlerimiz, hazlarımız, haklarımız ve varoluşumuz için verdiğimiz mücadelemizden güç alarak tekrar haykırıyoruz: Ne yaşamlarımızdan ne dayanışmamızdan ne de örgütlü mücadelemizden vazgeçmiyoruz! Buradayız, alışın, gitmiyoruz!

“27. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftamız ve 17. Onur Yürüyüşümüz kutlu olsun!”

Sık sık “Susma haykır eşcinseller vardır”, “Genel ahlak kimin ahlakı”, “Nerdesin aşkım” sloganları atan eylemcilere ailelerinden de destek geldi. LGBTİ+ çocukları olan aileler “Yanındayım annem”, “Elalemi değil çocuğumu seçtim” dövizleri taşıdı.

Eylemin bitmesinin ardından katılımcılar dağılırken polis biber gazı ve plastik mermilerle gruba saldırdı. Sokaktaki bar ve kafelerin önünü kapatan polisler, daha sonra mekanların önlerinin boşaltılması çağrısı yaptı. Mis Sokak ile kesişen tüm sokaklar kapatıldığı müdahale sırasında, plastik mermiler atılırken gazeteciler sokaktan çıkartıldı.

Ahmet Şık ve Gökçe Gökçen de eylemde

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen de eyleme katıldı.

Mis Sokak’taki polis saldırısının ardından Tepebaşı The Marmara Pera Hotel ve Hayriye Caddesi’nde de basın açıklaması okundu. Hayriye Caddesi’nde basın açıklamasının ardından polis tekrar saldırdı. Gün boyunca en az beş kişi gözaltına alındı.

Sosyal medyada ‘İstanbulpride’ hesabından yapılan yazılı açıklamada Valiliğin İstiklal Caddesi’ni güvenlik nedeniyle tüm yürüyüşlere kapattığı bilgisi yer aldı. Grubun yürüyüşü Bakırköy’de yapma taleplerinin ise ‘toplumsal tereddütlü’ grup oldukları gerekçesiyle reddedildiği belirtildi.

 

More in LGBTİ+

You may also like

Comments

Comments are closed.