ManşetMedya-İnternet

Öldürülen gazeteci Güngör Arslan’ın davasında ağırlaştırılmış müebbet kararı

0

Ses Kocaeli Gazetesi‘nin sahibi ve yazı işleri müdürü Güngör Arslan’ın öldürülmesiyle ilgili altısı tutuklu 14 kişinin yargılandığı davada karar açıklandı. Arslan’ı öldüren Ramazan Özkan ve azmettirici Burhan Polat‘a ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilirken, cinayeti azmettirme suçlamasıyla yargılanan Ersin Kurt‘un beraatine karar verildi. Cumhuriyet savcısı, daha önce tutuklanan Avukat Ersin Kurt‘un cinayeti planladığı, azmettirdiği ve diğer şüphelilerin Kurt tarafından hazırlanan kurgu çerçevesinde hareket ettiğine kanaat getirmişti.

‣Gazeteci Güngör Arslan cinayetinde ağırlaştırılmış müebbet talebi
‣Silahlı saldırıya uğrayan gazeteci Güngör Arslan son yolculuğuna uğurlandı
‣RSF: Türkiye, gazetecileri korumak için acil önlemler almalı

DHA’nın haberine göre altısı tutuklu, 14 sanığın bulunduğu davanın karar duruşması bugün Kocaeli 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi heyeti tarafından Kandıra ilçesindeki Kocaeli Kapalı Cezaevleri Yerleşkesi‘nde görüldü. Duruşmaya 19 Şubat’ta ofisinde uğradığı silahlı saldırıda öldürülen gazeteci Güngör Arslan’ın ailesi, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ve tarafların avukatları katıldı.

Duruşmada söz alan Güngör Arslan’ın kızı Nazlıcan Arslan heyetin karşısında bir avukat olarak değil babası öldürülen bir kız çocuğu olarak bulunduğunu söyledi. Babasının öldürülüşünü 50 kere izlemek zorunda kaldığını belirten Nazlıcan Arslan “Babam ofisinden dışarı çıktığında dizlerinden akan kana şahit oldum. Dizlerinin üzerinde duramayarak yıkılışına şahit oldum” dedi.

‘Daha önce birkaç kez elime silah almışlığım var’

Nazlıcan Arslan “Güngör Arslan 35 yıl boyunca bana namus olarak bellettiği gazetesinde öldürüldü. Tek talep ettiğim babamı mezarında rahatsız ettirmeyin. Benim boynumu ona karşı eğdirmeyin” diye konuştu.

Duruşmada mütalaaya karşı savunma yapan Ramazan Özkan, “Silahı tedbiren yanıma aldım. Güngör Arslan’ın öleceği aklımdan geçmezdi. Karakolda öldüğünü öğrendiğimde bile çok şaşırmıştım. Kötü niyetli biri olsam gelip kendim teslim olmazdım. Daha önce birkaç kez elime silah almışlığım var, ancak hiç kullanmadım. Pişmanım” dedi. Diğer sanıklar ve avukatları da savunmalarında beraatlerini talep etti.

Duruşmaya yaklaşık bir saatlik ara veren mahkeme heyeti, daha sonra kararını açıkladı. Olayın faili Ramazan Özkan’ın “Tasarlayarak Kasten Öldürme” suçunu işlediğine kanaat getiren mahkeme heyeti, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesine hükmetti.

Mahkeme heyeti, Ramazan Özkan’ın “ruhsatsız silah taşımak ve bulundurmak” suçundan da yedi yıl hapis ve 40 bin TL adli para cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

Mahkeme heyeti, sanık Burhan Polat‘ın “Tasarlayarak Kasten Öldürmeye Azmettirme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis ile cezalandırılmasına hükmetti.

Cinayeti azmettirme suçlamasıyla yargılanan sanık Ersin Kurt‘un ise üzerine atılı tüm suçlardan beraatine karar verildi.

Ferhat Yıldırım ve Hasan Emre Çelik‘in olayın faili Ramazan Özkan’a yol göstermesi ve yardım etmesi sebebiyle “Tasarlayarak Kasten Öldürmeye Yardım Etme” suçundan 20 yıl hapis, “ruhsatsız silah taşımak ve bulundurmak” suçundan yedi yıl hapis olmak üzere 27 yıl hapis cezası verildi.

Ramiz Saatçi‘nin ise “Tasarlayarak Kasten Öldürmeye Yardım Etme” suçundan beraatine hükmedilirken, ruhsatsız silah taşıma ve bulundurma suçundan yedi yıl hapis ve 40 bin TL idari para cezası ile cezalandırılmasına hükmedildi.

Sanıklar Özgür Taşkıran‘a “Suçluyu kayırma” suçunu işlemesi sebebiyle üç yıl altı ay hapis cezası verilirken, Can Yıldırım‘a aynı suçtan dolayı iki yıl altı ay hapis cezası verildi.

Erdal Tilki, Yadigar Başyurt ve Erdal Yıldırım‘a “Suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirmeye teşebbüs” suçunu işledikleri gerekçesiyle iki yıl üç ay hapis cezası verildi.

Sanıklar Emrah Yıldırım, Kadir Yıldırım ve Abdullah Yürük ise üzerlerine atılı tüm suçlardan beraatine karar verildi.

Ne olmuştu?

Kocaeli’de 19 Şubat’ta silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybeden Ses Kocaeli Gazetesi İmtiyaz Sahibi Güngör Arslan’ın ölümüyle ilgili hazırlanan iddianame Haziran 2022’de kabul edilmişti.

Cumhuriyet savcısı, tutuklanan Avukat Ersin Kurt‘un cinayeti planladığı, azmettirdiği ve diğer şüphelilerin Kurt tarafından hazırlanan kurgu çerçevesinde hareket ettiğine kanaat getirmişti.

Savcı, Arslan’ı öldüren Ramazan Özkan, azmettiren Ersin Kurt ve Burhan Polat‘ın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla yargılanmasını talep etmişti.

Arslan’ı öldüren Ramazan Özkan, olaydan birkaç saat sonra yakalanarak, tutuklanmıştı.

Yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan Burhan Polat, Can Yılmaz, Emrah Yıldırım, Ersin Kurt, Ferhat Yıldırım, Hasan Emre Çelik, Özgür Taşkıran, Kadir Yıldırım ve Ramiz Saatçi de tutuklanmıştı.

Abdullah Yürük, Erdal Tilki, Erdal Yıldırım ve Yadigar Başyurt‘un ise tutuksuz yargılanmasına karar verilmişti.

Kocaeli 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi‘nde görülen davanın ilk celsesinde sanıklardan Özgür Taşkıran, Can Yılmaz, Kadir Yıldırım ve Emrah Yıldırım tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişti.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.