ManşetMedya-İnternet

Gazeteci Güngör Arslan cinayetinde ağırlaştırılmış müebbet talebi

0

Kocaeli’nde 19 Şubat’ta silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybeden Ses Kocaeli Gazetesi İmtiyaz Sahibi Güngör Arslan’ın ölümüyle ilgili hazırlanan iddianame kabul edildi. Cumhuriyet savcısı, tutuklanan Avukat Ersin Kurt‘un cinayeti planladığı, azmettirdiği ve diğer şüphelilerin Kurt tarafından hazırlanan kurgu çerçevesinde hareket ettiğine kanaat getirdi. Savcı, Arslan’ı öldüren Ramazan Özkan, azmettiren Ersin Kurt ve Burhan Polat‘ın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla yargılanmasını talep etti.

DHA’dan Dinçer Akbir’in aktardığına göre; yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan Burhan Polat, Can Yılmaz, Emrah Yıldırım, Ersin Kurt, Ferhat Yıldırım, Hasan Emre Çelik, Özgür Taşkıran, Kadir Yıldırım ve Ramiz Saatçi çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı. A.Y., E.T., E.Y. ve Y.B.’nin tutuksuz yargılanmasına karar verildi. Olayla ilgili yürütülen soruşturmanın ardından hazırlanan iddianame, bugün Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Nazlıcan Arslan: İddianame eksik

Güngör Arslan’ın kızı Nazlıcan Arslan Ses Kocaeli Gazetesi’nde bugün kaleme aldığı yazıda ise söz konusu iddianamenin eksik olduğunu şu sözlerle dile getirdi:

“14 şüpheliye karşı 1 gazeteci olarak gösterilen 26 sayfaya sığdırılan iddianame EKSİK. Buna adımın Nazlıcan Arslan olduğu kadar, Güngör Arslan’ın kızı olduğum kadar eminim.”

Arslan’ın ölümü ve rezidansta verilen vaatler

Ramazan Özkan ifadesinde Güngör Arslan’ı öldürmesi konusunda kendisini yönlendiren kişinin Burhan Polat olduğunu ve olaydan 10 gün önce bir rezidansta buluşarak çeşitli vaatlerde bulunduğunu anlattı. Olay anını anlatan Ramazan Özkan, ofise gittiğini Güngör Arslan ile bir süre konuştuktan sonra bacaklarına doğru ateş ettiğini, kaçarken Arslan’ın peşinden geldiğini, elinde tabanca olduğunu düşünerek rastgele ateş ettiğini söyledi.

Burhan Polat ise ifadesinde, Ramazan Özkan’ı simaen tanıdığını, kendisiyle Güngör Arslan hakkında hiç konuşmadıklarını söyledi. Güngör Arslan’ın, kendisinin kız arkadaşı olan T.U.’ya şarap ve çiçek göndererek rahatsızlık verdiğini söyleyen Burhan Polat, Güngör Arslan’ın şüphelilerden Ersin Kurt ve onun kullanmakta olduğu beyaz renkli cip hakkında haber yaptığını, haberin altına aracı kullanan kişilerin torbacı, hapçı şeklinde yorumlar yaptıklarını, o dönemlerde araç ile çok fazla dolaştığı için yorumları üzerine aldığını belirtti.

‘Güngör’ü korkutmak lazım’, ‘Güngör’ü öldürün’ ifadeleri…

İfadesinde, Hasan Emre Çelik’e “Güngör’ü korkutmak lazım, T.U.’dan uzak durması lazım. Bu da ne şekilde olursa olsun” şeklinde sözler söylediğini, Hasan Emre Çelik’in ise “Tamam” dediğini belirten Burhan Polat, bu konuşmadan üç ila beş gün sonra Güngör Arslan’ın vurulma olayının meydana geldiğini kaydetti. Çelik, “Güngör Arslan’ı öldürün” şeklinde bir beyanda bulunmadığını söyledi.

Talimat vermediğini iddia etti

Güngör Arslan’ı öldürmeye azmettirmekle suçlanan avukat Ersin Kurt ise ifadesinde, Burhan Polat’a, Güngör Arslan’ın vurulması ile alakalı talimat vermediğini ve herhangi bir kimseyle Güngör Arslan cinayetiyle ilgili olarak yazışma yapmadığını söyledi.

Cumhuriyet savcısı kanaatini açıkladığı kısımda, Güngör Arslan’ın T.U.’yu rahatsız ve taciz etmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını, şüpheliler Ferhat Yıldırım, Hasan Emre Çelik ve Burhan Polat’ın, Ersin Kurt’u korumak amacıyla, Ersin Kurt’un talimatıyla kurgulanan kurgu uyarınca ifade verdiklerini belirtti.

‘Reis’ lakaplı bir avukat ve cinayet talimatı

Güngör Arslan’ın şüpheli Ersin Kurt aleyhine birden fazla haber yaptığını ifade eden Cumhuriyet savcısı ayrıca, ‘Ersin Kurt’un hakkındaki bu haberlerden duyduğu öfke ve infial ile daha sonra yazılacak olan haberlere mani olmak amacıyla kendi otoritesi altında işlerini yapan, hatta gündelik işlerinde teklifsizce şüpheli Ersin Kurt’a ait aracı kullanan, avukat-müvekkil ilişkisini aşan, şüpheli Ersin Kurt’a ‘Reis’ diyerek hitap eden şüpheli Burhan Polat’a Güngör Arslan’ın öldürülmesi ve bu yolla susturulması yönünde talimat verdiği’ kanaatinin oluştuğunu kaydetti.

Cumhuriyet savcısı, şüphelilerden Ramazan Özkan hakkında ‘Tasarlayarak kasten öldürme ve ruhsatsız silah bulundurma’ suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis, tutuklu şüpheliler Ersin Kurt ve Burhan Polat hakkında ‘Tasarlayarak kasten öldürmeye ve ruhsatsız silah bulundurmaya azmettirme’ suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis, tutuklu şüpheliler Hasan Emre Çelik, Ferhat Yıldırım, Ramiz Saatçi ve Emrah Yıldırım hakkında ‘Tasarlayarak kasten öldürme suçuna yardım ve ruhsatsız silah bulundurma’ suçlarından 15 yıldan 20 yıla kadar, tutuklu şüpheliler Can Yılmaz, Kadir Yıldırım ve Özgür Taşkıran hakkında ‘Suçluyu kayırma’ suçundan 6 aydan 5 yıla kadar hapis, tutuksuz şüpheliler A.Y., E.T., E.Y. ve Y.B. hakkında ‘Suç delillerini gizleme’ suçundan 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmalarını talep etti.

Güngör Arslan’ın eşi Suna Arslan: Katilleri bulursanız bana baş sağlığı dileyin

Arslan’ın eşi Suna Arslan cenaze töreninde şu ifadeleri kullanmıştı:

“21 yaşındaki bir çocuğun eline silah verip öldürttüler. Ben buna inanamıyorum. Lütfen adaleti sağlayın ve katilleri bulursanız bana baş sağlığı dileyin.”

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.