DoğaManşet

Okyanusta nadir rastlanan ‘Cam Ahtapot’ görüntülendi

0
Fotoğraf: DHA

Okyanuslarda bilimsel araştırma ve keşif yapan ABD Kaliforniya merkezli Schmidt Okyanus Enstitüsü, Pasifik Okyanusu‘nun (Büyük Okyanus) derin sularında gerçekleştirdiği araştırma seferinde nadir rastlanan Cam Ahtapotu görüntüledi.

Keşif, Kiribati‘ye ait mercan adaları ve koral resifi zinciri Phoenix Adaları çevresinde yapılan 34 günlük araştırma seferi sonucunda yapıldı.

DHA’nın haberine göre Falkor araştırma gemisiyle yapılan seferde 30 bin kilometre karelik okyanus tabanını haritalayan bilim insanları, tek görünür özellikleri optik siniri, göz küreleri ve sindirim sistemi olan neredeyse şeffaf cam ahtapotun iki nadir görüntüsünü yakaladı.

Okyanus bilimciler daha önce cam ahtapotun sınırlı canlı görüntüsünü yakalamış ancak okyanustaki yırtıcı hayvanların bağırsaklarında bulunan örnekleri inceleyerek cam ahtapot hakkında bilgi edinebilmişti.

Enstitüye ait sualtı robotu SuBastian ile 21 dalış ve 182 saat deniz tabanı keşfi yapan bilim insanları, milyonlarca yıl öncesine dayanan 12 metrelik yine nadir rastlanan derin su türü balina köpekbalığının görüntülerini ilk kez yakaladı.

More in Doğa

You may also like

Comments

Comments are closed.