EğitimManşetTürkiye

Okul Gıdası Logolu ürünler kantinlerde yok: Yeni nesil obezite tehlikesiyle karşı karşıya

0

İki yıl önce Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ortak protokolü ile uygulamaya konulması planlanan, “Okul Gıdası Logolu” ürünlerin okulların açılmasıyla birlikte kantinlerde yerini almadığı görüldü.

İki yıl önce alınan kararla yaşadıkları mutluluğun bugün büyük bir hayal kırıklığına dönüştüğünü kaydeden Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, kantinlerde bir an önce sıkı denetimlerin başlaması gerektiğini, aksi taktirde yeni neslin ciddi bir şekilde obezite tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu ifade etti.

‘Aşırı tuzlu, şekerli ürünler satışta’

DHA‘da yer alan habere göre, Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, okul kantinlerindeki ürünlerde Okul Gıdası Logosu olmadığını ve buralarda hala aşırı tuzlu, şekerli ürünlerin satışta olduğunu kaydetti:

Bundan 2 sene evvel çok büyük bir mutluluk yaşadım, çok heyecanlandım. Üç bakan bir araya geldi, çok olumlu bir karar verdiler ve protokol imzaladılar. Ama Okul Gıdası Logosu hala yok. Artık çocuklar çoğunlukla kantinlerden besleniyor. Her anne beslenme çantası veremiyor çocuğuna. Ama kantinlerde aşırı tuzlu, aşırı şekerli, aşırı trans yağlı ürünler satışta. 2 sene ötelendi uygulama. En son Haziran 2021’de Bilim Kurulu tebliği çıktı, Okul Gıdası Logosu nasıl kullanılır, nerelerde kullanılır, nasıl bir yönetmelik, denetimi kim üstlendi, bunlara açıklık getirildi. Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu açısından bunun ilerlemesine devam edecek, Tarım ve Orman Bakanlığı işin denetimini yapacak, Milli Eğitim Bakanlığı ise genel koordinasyon ve bu tebliğe uygunluk var mı yok mu onu sağlayacaktı. Ama hiçbir şey yapılmadı. Artık yeter, herkes hazırlığını yaptı.”

‘Okul çevresinde daha fazla logolu ürün var’

Okullara yakın market, AVM ve bakkallarda Okul Gıdası Logolu ürünlerin daha fazla satıldığını söyleyen Erk, bunların çoğunluğun bu logoyu alamayacak kalitede ürünler olduğunu ifade etti:

Okullara bizler giremiyoruz, çünkü ebeveynler bile alınmıyor. Ama aldığımız bütün şifahi bilgiler şunu gösteriyor ki okulların büyük çoğunluğunda ne yazık ki Okul Gıdası Logolu ürünler satılmıyor. Hatta son çıkan tebliğde, yakın market, AVM ve bakkallarda da satılabilir kararı çıkmıştı. Buralarda okullardan daha fazla logolu ürünler görmeye başladık. Ama daha vahimi, bunların çoğunluğu Okul Gıdası Logosu almanın yanından bile geçemeyecek ürünler. Eğer bir ülkede 3 milyon had safhada obez varsa, bunun da yüzde 60’ı, yani 1.8 milyonu çocuk yaştaysa, bu oran her yıl yüzde 8 artış gösteriyorsa, geleceğimiz karanlık demektir. Denetimin hemen bugünden itibaren mutlaka başlaması gerekir.”

Timur Erk, “Örneğin Okul Gıdası Logosu almış, aromalı diye satılan yoğurdun içinde aşırı şeker olmasına rağmen, üzerine bir de sanki içindeki şeker azmış gibi ilave şeker gelmesini kesinlikle kabul etmiyoruz”  sözlerini de ekledi.

Ne olmuştu?

Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2 Ocak 2019’da bir araya gelerek okul kantinlerinde sağlıklı gıdaların satılması için “Okul Gıdası Logosu İşbirliği Protokolü” imzalandı. 20 Haziran 2019’da ilk tebliğ yayınlandı ve 16 Eylül 2019’da da uygulamaya konulması kararlaştırıldı. Ancak, Okul Gıdası Logosu projesi, gıda üreticisi firmaların hazırlıklarını tamamlayabilmesi için 7 Eylül 2020 tarihine ertelendi. Proje bu kez de koronavirüs salgını nedeniyle ertelendi. 22 Ekim 2020’de, yeni bir tebliğ ile uygulama 6 Eylül 2021 tarihine bırakıldı. Okullar açılmasına rağmen proje hayata geçmedi.

More in Eğitim

You may also like

Comments

Comments are closed.