İklim KriziManşetTürkiye

OGM açıkladı: Yanan ormanlık alanlar üç yöntemle ağaçlandırılacak

0

Türkiye’de orman yangınlarını kontrol altına alma çalışmaları devam ederken, yanan alanlarla ilgili nasıl çalışmalar yapılacağını Orman Genel Müdürlüğü Ağaçlandırma Dairesi Başkanı İbrahim Yüzer açıkladı.

Yüzer, yanan orman alanlarının arazi yapısına göre kendi haline bırakılarak, tohumlama ve fidan dikimi olarak üç yöntemle ağaçlandırılacağını söyledi.

‘Bizim bir yıl beklemeye tahammülümüz yok’

İbrahim Yüzer, bazı kişilerin “Bir yıl kendi haline bırakın buralar doğal olarak yeniden yeşillenecek” dediğini hatırlattı ve “Bizim bir yıl beklemeye tahammülümüz yok” dedi:

“Bizim bir yıl beklemeye tahammülümüz yok. Buraların bir an önce yeşillendirilmesi bizim önceliğimiz. Tabi ki doğal hali ile yeşillenecek yerler de var. Bir kısım sarp, taşlık, kayalık alanlar doğal haline bırakınca eski haline kavuşacaktır ama doğal haline bırakmamız ile eski haline kavuşamayacak alanlar da var. Buralarda planlamalardan sonra fidan dikimi için arazi hazırlığı çalışmalarına başlayacağız. İlk yağmurlarda, bu muhtemelen kasım ayının ilk haftasından itibaren fidan dikimlerini başlatacağız. 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü, 3’üncü yılını kutlayacağız. 11 Kasım’da buralara ilk fidanları dikmek bizim önceliğimiz.”

‘3-5 yıl içinde tamamını yeşil olarak göreceğiz’

Yanan bölgeleri yeniden ağaçlandırmaya hazırlıklı olduklarını kaydeden Yüzer, bu alanların 3-5 yıl içinde tamamen yeşilleneceğini ileri sürdü:

Biz ülkemizde yangın sonrası yeniden ağaçlandırmaya karşı hazırlıklıyız. Tohum stok merkezlerimiz var. Soğuk hava depolarımızda milyarlarca tohumumuz var. Fidanlıklarda bu maksatla ürettiğimiz yüz milyonlarca fidanlarımız var. 11 Kasım’daki Milli Ağaçlandırma Günü’nde de bu fidanlarımızı toprak ile kavuşturacağız. Çok geniş alanlardan bahsediyoruz, çok geniş alanlarımızı geçici olsa da kaybettik. 3-5 yıl içinde inşallah tamamını yeşil olarak göreceğiz. Biz yeni yapacağımız ağaçlandırmalarda daha nitelikli tohumlardan ürettiğimiz fidanlar ile ağaçlandırma yapacağız. O fidanlar şu anda toprak ile buluşmak için bekliyor. Geçmişte kızılçam ağaçlarının 40-50 yılda geldiği mesafeyi biz 25 yılda aynı boyda, aynı çapta oluşturacağız.”

‘Yıllar alacak’

Ekosistemin eski haline kavuşmasının yıllar alacağını da hatırlatan Orman Genel Müdürlüğü Ağaçlandırma Dairesi Başkanı, uzun yıllar alsa da ekosistemin eski haline kavuşmasını sağlayacaklarını ifade etti:

Doğal haline bırakacağımız bitki örtüsü, yangından sonraki ilk yağmurlardan sonra tekrar sürgün verme sureti ile yeşillenmeye başlayacaktır. İlave tohumları sahaya atacağız, bu tohumlar da 1 yıl içinde çimlenerek 3-5 yıl içinde belli bir boya ulaşarak sahanın yeşil örtü ile kaplanmasını sağlayacaktır. Dikeceğimiz fidanlar ile saha 3-5 yıl içinde yeşil örtüye bürünecektir. Ama ağaçların eski boyuna, eski formuna, ekosistemin eski haline kavuşması yıllar alacaktır. Burada sadece bitkiler yok olmadı, yaban hayatı da yok oldu. Buralarda yapacağımız ağaçlandırmada yeni ormanlar kurmak ile birlikte yaban hayatını düşünerek de ağaçlandırma yapacağız. Buraya meyveli orman ağacı türleri de dikeceğiz. Yaban hayatını da düşünerek belki uzun yıllar alsa da ekosistemin eski haline kavuşmasını sağlayacağız.”

‘Tamamını kızılçam ağaçları ile ağaçlandırmayacağız’

Yüzer, bitki örtüsünün kendini yenileyemeyeceği yerlerde yeni ağaçlandırmalar yapılacağını, yeni ormanlar kurulurken tamamının kızılçam ağaçlarıyla yeniden ağaçlandırılmayacağını da kaydetti:

Burası Akdeniz ekosistemi. Akdeniz ekosisteminin kendi doğal yapısı var. Kızılçam ormanları, maki bitki formasyonundaki ağaçlar var. Yeniden kuracağımız ormanlarda bizim türleri değiştirmemiz pek mümkün değil. Yeni ormanlar kurarken tamamını kızılçam ağaçları ile yeniden ağaçlandırmayacağız. Yeni yaptığımız ağaçlandırma çalışmalarında asgari yüzde 30 yangına dirençli yapraklı orman ağaçları kullanıyoruz. Yeni oluşturacağımız alanlarda dikeceğimiz fidanların arasında yangın emniyet şeritleri oluşturuyoruz. Bu şeritler etrafında yangına dirençli orman ağacı türleri kullanarak yangının atlamasını önlemeye çalışacağız. Biz 1 yıl süreyle hiçbir şeye dokunmaksızın beklemek gibi bir düşüncemiz yok. Buralarda doğal olarak bekleyeceğimiz alanlar da var. Bitki örtüsünü kendisinin yenilemeyeceği alanlar var, buralarda beklemenin bir anlamı yok. Yeterli tohumun olmadığı bitki örtüsünün kendini yenileyemeyeceği yerlerde yeni ağaçlandırmaları yapacağız.”

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.