Doğa MücadelesiManşet

ODTÜ işgalinin görüntüleri ortaya çıktı

0

Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı ODTÜ’de yaplan yol çalışmasında sökülen ağaçların görüntülerini basına dağıttı. Yapılan açıklamada “SİT ile ilgili Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’ndan bütün izinlerin alınması ve ODTÜ’nün Çevre Şehircilik Bakanlığı’na sunduğu Koruma Amaçlı İmar Planı’nın Bakanlık tarafından onaylanması ve Parselasyon planlarının onaylanmasının ardından yasal engellerin kalmaması üzerine Ankara Büyükşehir Belediyesi ekipleri dün akşam yol güzergahı üzerinde kalan ODTÜ arazisi içinde çalışmalarını sürdürdü. Çalışmalarda güzergah üzerinde kalan ağaçların büyük bir kısmı, ağaç nakil araçlarıyla alınarak başka bölgelere nakledilirken, işe yaramayacak çok az sayıdaki ağaç ve çalı grupları da kaldırıldı” denildi.

3 bin ağaç tahrip edildi

ODTÜ Mezunlar Derneği, ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği, ODTÜ Asistan Dayanışması, Eğitim-Sen 5 nolu şube ve ODTÜ Öğrenci Bileşenleri’nin ortak açıklamasında 18 Ekim Cuma gecesi yapılan baskında ODTÜ orman arazisine düşman arazisine girer gibi girildiği söylendi. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ağaçları taşıdıkları iddiasına karşılık “Gece boyu süren çalışmalar sonucunda bu bölgede bulunan 3 bin ağacın büyük bölümü tahrip edilmiş, az sayıda ağaç ise göstermelik bir biçimde taşınmıştır. Bu sırada Mezunlar Derneği arazisinde bu çalışmaları izleyen öğrencilerimiz, mezunlarımız, öğretim elemanlarımız ve bölge halkı Büyükşehir Belediyesi üniformaları giydirilmiş bazı şahısların ve polisin saldırılarına maruz kalmış; iki öğretim üyemiz gaz fişekleri ve plastik mermiler ile yaralanmıştır” denildi.

“Düşman arazisine girer gibi girildi”

Basına dağıtılan açıklamada “Bilindiği gibi ODTÜ arazisi bütününe yönelik bir Koruma Planı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanmış ve yasal düzenlemelerin öngördüğü gibi, kesinleştirilmeden önce ilgili tarafların itirazlarına olanak sağlamak üzere, yasal itiraz süresi 4 Kasım 2013 tarihinde dolacak olan 1 aylık bir süre için askıya çıkarılmıştır. Bu süreç ve görüşmeler devam ederken, bir kamu kurumu olan Büyükşehir Belediyesi’nin, bir başka kamu kurumunun sorumluluğundaki araziye bir gece yarısı baskını düzenlemesi, ne biçim ne de hedefleri açısından kabul edilebilir değildir. Daha önceki beyanlarında ‘ODTÜ arazisine dayandık’ diyen bu anlayışın, bir düşmanın topraklarına girer gibi, Ankara’nın en önemli değerlerinden biri olan ODTÜ ormanlık alanına girmesi, en hafif değerlendirmeyle, bu kararı alanların bulundukları makamın ağırlığı ve öneminin farkında olmadıklarını göstermektedir. Bir bayram günü ve gece yarısı, ‘düşmanı gafil avlama anlayışı’ ile Türkiye’ninolduğu kadar dünyanın saygın kurumlarından biri olan ODTÜ’nün arazisine girilmesi manidardır. ODTÜ tarihinin ve geleneğinin ayrılmaz bir parçası olan orman; öğrencilerin, çalışanların ve akademisyenlerin emeği ile yıllar içinde yaratılmış, Ankara halkına armağan edilmiştir. Dün yaşanan ağaç katliamı yalnızca ODTÜ’ye değil, tüm Ankara halkının değerlerine yapılan bir saldırıdır. Halkın görüşlerine değer vermeyen Büyükşehir Belediyesi, halkın değerlerini de umursamadığını bir kez daha göstermiştir. Tüm bu saldırılar karşısında, ODTÜ bileşenleri olarak, bozkırı yeşertmeyi bildiğimiz gibi, yok edilen bu alanları yeniden halka kazandırmak adına yılmadan çalışmayı da biliriz. Gerekirse bu zorbaca anlayışın söktüğü her fidanın yerine daha fazlasını dikeceğiz. Kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız.” denildi.

“Geceyarısı baskını yasadışı”

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ODTÜ orman arazisine geceyarısı baskını için “Bu tamamen yasadışı bir tasarruftur. ODTÜ arazisine izinsiz olarak girildi. Konu ile ilgili yasal başvurumuzu yapacağız.” dedi.

 

(Yeşil Gazete)

You may also like

Comments

Comments are closed.