ManşetSağlıkTürkiye

Nükleer tıp uzmanından toz taşınımı uyarısı: Dışarı çıkmamak gerekiyor

0
Fotoğraf: DHA

Fransa‘ya şubat ayının başlarında Sahra Çölü‘nden gelen tozun, 1960 yılında bölgede gerçekleştirilen nükleer denemeden kalan sezyum 137 radyoaktif kalıntılarını Jura Dağları‘na bıraktığı açıklandı.

İlerleyen günlerde Türkiye’ye de Avrupa üzerinden toz taşınımı gerçekleşebileceğini belirten Dicle Üniversitesi Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Bekir Taşdemir, dikkatli olunması çağrısında bulundu.

‘Bu havanın solunmaması gerekir’

Sezyum 137 radyoaktif kalıntılarının 6 Şubat’ta Fransa’da tespit edildiğini DHA’ya anlatan Doç. Dr. Taşdemir, “Muhtemelen Sahra Çöl’ünde yapılan nükleer denemeleri neticesinde oluşmuş radyoaktif atıklar olduğu düşünülüyor. Bunun miktarı konusunda şu anda tam net bir bilgi yok” ifadelerini kullandı.

Yüksek miktarda tespit edilmesi halinde halkın uyarılması gerektiğini belirten Taşdemir, “Halkın gerekirse bu dönemlerde dışarı çıkmaması, evinde bulunması, camlarını açmaması ve bu havayı mümkün mertebe solumaması gerekir” uyarısını yaptı.

Sezyum 137 nedir?

Sezyum 137 isimli madde, ölümcül etkisiyle bilinen kimyasal element olarak nükleer sanayide kullanılmaya devam ediliyor.

Çıplak elle dokunulması halinde saniyeler içinde ölüme olabiliyor.

‘Yağmurda dışarı çıkmayın’

Bu toz taşınımı olduğu dönemde yağmur söz konusu olursa dışarı çıkmamak gerektiğini aktaran Taşdemir, “Eğer çıkmak zorundaysak şemsiye veya yağmurluk kullanmak gerekiyor. Yağmura yakalanması durumda ise hızlı bir şekilde o kıyafetleri çıkarıp yıkamak, duş almakta yarar olacaktır” dedi.

Doç Dr. Taşdemir “Bu radyoaktif atıklar vücuda ve kıyafete temas edip üzerinde birikmesi halinde vücuda çok yakın temas oluşturduğundan dolayı riskler oluşturabilmektedir. Toz zerreciklerin bitkilerde birikme ihtimali üzerine veya sebze ile meyve üzerinde bulunabilmektedir. Yağmurla özellikle bu meyve ve sebzelerin üzerine serpilebilmektedir. Bu gıdalarında mümkünse yıkanarak tüketilmesinde yarar olacaktır” ifadelerini kullandı.

Her toz taşınımını tehdit unsuru olarak düşünmemek gerektiğini hatırlatan Doç. Dr. Taşdemir, “Diyarbakır ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi civarında zaman zaman yaygın toz taşınımı Suriye ve Suudi Arabistan tarafından geliyor. Ancak Avrupa’daki toz bulutuyla bunu karıştırmamak gerekiyor” dedi.

Avrupa’ya genellikle Sahra Çölü’nden bu toz bulutları taşındığını belirten Taşdemir, “Avrupa’nın Güney ve Doğu kesimlerini etkisi altına almakta. Sahra Çöl’ünde 1960’ta nükleer denemeler gerçekleştirildiği için orada artık bu radyoaktif maddeler bulunabilmekte. Ancak bizim bu bölgemize gelen Suriye ve Sudi Arabistan gibi bölgelerden toz bulutları geçmişte bu bölgede nükleer deneme veya nükleer saldırı gerçekleşmediği için bu riski taşımadığını düşünüyorum” yorumunu yaptı.

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.