Bilim-Teknoloji

Nobel Tıp Ödülünü üç kişi paylaştı

0

Nobel Tıp Ödülü‘nün bu yılki sahipleri Amerikalı Bruce Beutler, Lüksemburglu Jules Hoffmann ile Kanadalı Ralph Steinman oldu. Üç bilimadamının genetik ve bağışıklık sistemi üzerine çalışmalar yaptıkları bildirildi.

Nobel Ödülünün kurucusu Alfred Nobel adına, İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi tarafından verilen 2011 yılı Nobel Tıp Ödülünün sahipleri Karolinska Enstitüsünde düzenlenen törenle açıklandı.

Prof. Dr. Bruce Beutler’in (51) 2000 yılından bu yana Chicago Üniversitesi’nde genetik ve bağışıklık sistemi üzerine çalışmalar yaptığı bildirildi.

Ödülü Prof. Bruce Beutler ile paylaşan Jules Hoffmann’ın (60) da Strazburg’da araştırma laboratuvarında 1974 ile 2009 yıllarında arasında araştırmalarına devam ettiği kaydedildi.

Nobel Ödülününün yarısı Beutler ile Hoffman arasında paylaştırılırken, geri kalan yarısı da Kanadalı bilim adamı Prof. Ralph M Steinman’a (58) verildi.

Steinman’in da New York’daki Rockefeller Üniversitesi’nde 1988 yılından bu yana bağışıklık sistemi üzerine araştırmalarını sürdürdüğü bildirildi.

 

Diğer ödüller

Nobel Tıp Ödülünün sahibi bugün açıklanırken, yarın Fizik, Çarşamba günü Kimya, Perşembe günü Edebiyat, Cuma günü Barış, 10 Ekim Pazartesi günü de Ekonomi Ödülünün sahipleri açıklanacak.

Ödüllerin sahipleri açıklandıktan sonra 10 Aralık’ta Stockholm’de düzenlenecek törenle Tıp, Fizik, Kimya, Edebiyat ve Ekonomi ödülleri, İsveç Kralı 16. Carl Gustav tarafından verilecek. Nobel Barış Ödülü ise aynı gün Norveç’in başkenti Oslo’da düzenlenen törenle sahibine veriliyor. Nobel ödülleri 1901 yılından bu yana her yıl veriliyor.

Son 10 yılda Nobel Tıp Ödülünü kazananlar

2010: İngiliz Frof. Dr. Robert Edwards
2009: Avustralyalı Elizabeth Blackburn, Amerikalı Carol Greider ve Jack Szostak
2008: Alman Harald zur Hausen, Fransız Barre-Sinoussi ve Luc Montagnier
2007: Amerikalı Mario Capecchi ve Oliver Smithies ile İngiliz Martin Evans
2006: Amerikalı Andrew Z. Fire ve Craig C. Mello
2005: Avustralyalı Barry J. Marshall ve J. Robin Warren
2004: Amerikalı Richard Axel ve Linda B. Buck
2003: Amerikalı Paul C. Lauterbur ve İngiliz Peter Mansfield
2002: İngiliz Sydney Brenner ve John E. Sulston ile Amerikalı H. Robert Horvitz
2001: Amerikalı Leland H. Hartwell ile İngiliz R. Timothy Hunt ve Paul M. Nurse

You may also like

Comments

Comments are closed.