EnerjiManşet

Nijeryalı köylüler, Shell’den milyonluk tazminat alabilir

Petrol şirketi Shell, Nijerya’nın Delta bölgesinde iki dev petrol sızıntısında sorumluluğu olduğunu kabul etti.

Ham petrolle kirlenen mangrov bataklıkları çevresinde yaşayan Bodo Halkı’nın avukatları, davanın Shell’e yüz milyonlarca dolara mal olabileceğini söyledi.

Shell, petrol sızıntısına sabotaj ya da petrol çalma girişimlerinin değil, ekipmanlardaki bir arızanın yol açtığını bildirdi.

Şirket, Nijerya yasalarına uygun şekilde tazminat ödeyeceğini söylüyor.

Bodo Halkı’nın avukatları ise bunun ülkede doğal kaynak çıkaran ve İngiltere merkezli diğer şirketler için de örnek teşkil edebileceğini, bu nedenle davaların İngiliz mahkemelerine de taşınabileceğini bildirdi.

Balıkçılıkla geçinen Bodo köylüleri, Shell’in İngiltere örgütlenmesi hakkında 2008 ve 2009 yıllarındaki iki ayrı sızıntının çevreye ve geçim kaynaklarına zarar verdiği gerekçesiyle dava açmıştı.

Bölgede 70 bin kişi balıkçılık ve çiftçilikten geçiniyor.

Sızıntılara ilişkin video kayıtları inceleyen uzmanlar, bunun Alaska’da 1989’daki Exxon Valdez felaketi kadar büyük olabileceği görüşünde.

Guardian gazetesinin haberine göre 45 milyon metreküp petrol tenha bir bölgedeki kıyı şeridini harap etmişti.

Habere göre Shell şimdiye dek 180 bin metreküpten az petrol döküldüğünü iddia ediyor.

Tazminatın miktarının henüz belirlenmediği ancak Shell’e bölgeyi temizlemenin ve geçim kaynağını kaybedenlere yapılacak ödemelerin maliyetinin 100 milyon doları aşabileceği belirtiliyor. (BBC, Yeşil Gazete)

Kategori: Enerji