Dünya

New York Times, “Çinli hackerlar gazetemize saldırdı”

0

New York Times, Çin’den bilgisayar korsanlarının son dört ayda ”bıkıp usanmadan” gazetenin sistemine sızdıklarını açıkladı. Gazete, saldırıların Başbakan Wen Jiabao’nun yakınlarının milyarlarca dolarlık malvarlığı edindiklerine ilişkin iddiaları içeren haberin yayınlanmasıyla aynı döneme denk geldiğine dikkat çekiyor.

New York Times, bilgisayar korsanlarının ”Çin ordusuyla bağlantılı bazı yöntemler” kullanarak haberi yazan muhabirin elektronik posta mesajlarına girdiklerini öne sürdü. Çin Savunma Bakanlığı ise ”gazetelere korsan saldırısı”nın Çin yasalarında suç olduğunu duyurdu.

New York Times’a göre, bilgisayar korsanları gazetenin bilgisayar sistemlerine Başbakan Wen hakkındaki raporun tamamlanmasına yakın bir dönemde, eylül ayında sızdı. Çin hükümetinin ”iftira” olarak nitelediği haberde Wen’in akrabalarının çeşitli ticari ve yatırım faaliyetleriyle 2.7 milyar dolarlık mal varlığına sahip olduğunu öne süren New York Times, başbakanı herhangi bir usülsüzlükle suçlamamıştı.

Times’ın saldırıları tespit etmek üzere anlaştığı internet güvenlik firması Mandiant, eylemleri tespit etmek ve engellemek amacıyla gazetenin bilgisayarlarını hedef alan hareketleri izledi. Firmanın tespitlerine göre, korsanlar New York Times’ın bilgisayar ağına ulaşmayı olanak sağlayan bir yazılımı sisteme yükledikten sonra bütün çalışanların şifrelerine ulaşıp, çoğu gazete binalarının dışındaki 53 kişisel bilgisayara girebilmeyi başardılar.

Mandiant yetkililerinden Richard Bejlich, ”tek tek eylemleri ele aldığınızda bunları yapan Çin ordusudur diyemezsiniz, ama benzerlikler ve saldırıların hedefleri bir bağa işaret ediyor” dedi. Bejlich, ”Aynı grubun Çinli muhaliflerle Tibetli eylemcileri ya da havacılık şirketine yönelik bir saldırı sizi doğru yöne itiyor” dedi.

Çin Savunma Bakanlığı ise gazeteye yaptığı açıklamada, ”Çin yasaları korsanlık faaliyetleri de dahil olmak üzere internet güvenliğine zarar verecek her türlü eylemi yasaklamıştır” derken, ”Çin ordusunu güçlü bir kanıt olmadan siber saldırıyla suçlamanın profesyonellikle bağdaşmadığını ve temelsiz olduğunu” duyurdu.

(Ntvmsnbc)

 

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.