DünyaManşet

Netanyahu, binlerce İsrailliyi sokağa döken yargı reformunu geri çekecek

0

Tel Aviv, Hayfa, Beerşeba ve Kudüs‘te yapılan kitlesel sokak protestoları sonrasında İsrail‘in iktidar partisi Likud‘dan bir yetkili, Başbakan Binyamin Netanyahu‘nun şiddetli çekişmeli yargı revizyonunu durdurmaya hazır olduğunu söyledi.

Reuters‘tan Maayan Lubell‘in aktardığına göre, İsrail’in Channel 12 TV kanalı, Netanyahu’nun sabah 10.30’da revizyonun durdurulacağını açıklayacağını bildirdi.

Daha öncesinde Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, ülkede siyasi krize yol açan tartışmalı “yargı reformunun” derhal durdurulmasını istemişti.

İsrail’de yüz binlerce kişinin “yargı reformuna” karşı sokak gösterileri düzenlemesinin ardından Cumhurbaşkanı Herzog, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada ülke güvenliğinin tehdit altında olduğunu vurgulamıştı.

israil

Herzog, şunları kaydetti:

“Dün gece son derece ağır sahnelere şahit olduk. Başbakana, hükümete ve koalisyon üyelerine sesleniyorum. Halkın tamamı derin bir endişeyle hareket ediyor. Güvenliğimiz, ekonomimiz ve toplumumuz tehlike altında. Bütün İsrail halkının gözü üzerinizde. Tüm Yahudi halkının gözü üzerinizde. Tüm dünyanın gözü üzerinizde.”

Herzog, hükümete hitaben, “Sorumluluğum gereğince, İsrail halkının birliği için sizi (yargı reformuna ilişkin) yasal süreci derhal durdurmaya çağırıyorum” dedi.

Tartışmalı ‘yargı reformu’

Adalet Bakanı Yariv Levin, 5 Ocak’ta Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini sınırlandıran, yargının, hakimlerin seçimi üzerindeki etkisini azaltan bir “yargı reformu” planladıklarını duyurmuştu.

Netanyahu başbakanlığındaki koalisyon hükümetinin, yargının bazı yetkilerini Meclise devretmeye yönelik hamleleri, Yüksek Mahkeme başta olmak üzere hükümet ile İsrail yargı mekanizması arasında gerilime yol açmıştı.

Ülkedeki en yüksek yargı makamı olarak görev yapan İsrail Yüksek Mahkemesi, Meclisin çıkardığı kanunları, anayasa taslağı olarak kabul edilen “temel yasalara” aykırılık gerekçesiyle bozma yetkisine sahip.

Hükümetin yargının yetkilerini kısıtlayan ve iktidarın yargı atamalarında söz sahibi olmasını öngören yargı düzenlemesi, İsrail içinde ve uluslararası alanda yoğun şekilde eleştirilmişti.

Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un, taraflara “iç savaş” uyarısı yaparak sunduğu alternatif tasarı da iktidar tarafından reddedilmişti.

Ne olmuştu?

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, ülkede siyasi krize ve kitlesel protestolara yol açan tartışmalı yargı düzenlemesinin durdurulması için hükümete çağrı yapmıştı.

Savunma Bakanı, “Ülke içindeki ayrılık, İsrail ordusuna ve savunma teşkilatına derinlemesine nüfuz etti. Bu, İsrail’in güvenliğine yönelik açık ve büyük bir tehdittir. Buna izin vermeyeceğim” demişti.

Savunma Bakanı Gallant’ın çağrısına, Likud Partisi içinden de destek gelmişti.

Başbakan Binyamin Netanyahu ise, Gallant’ı görevden alarak yargı düzenlemesi konusunda geri adım atmayacağının mesajını vermişti.

Netanyahu başbakanlığındaki koalisyon hükümetinin, yargının yetkilerini kısıtlayan ve iktidarın yargı atamalarında söz sahibi olmasını öngören “yargı reformu”, ülke genelinde 12 haftadır protestolara neden olurken, Gallant’ın pazar akşamı görevden alınması protestoların alevlenmesine neden oldu.

Binlerce İsrailli pazar (26 Mart) akşam saatlerinden itibaren ülke genelinde sokaklara döküldü. Channel 12 TV’ye göre, protestoya katılan göstericilerin sayısı ülke genelinde 600 bine ulaştı.

Göstericiler, protestoların merkezi başkent Tel Aviv’deki Ayalon Otoyolu‘nu trafiğe kapatarak ateş yaktı. Kısa sürede büyüyen protestolara karşı polis göstericilere tazyikli su ile müdahale ederken, ordunun kontrolü kaybettiği öne sürüldü.

Tel Aviv’deki göstericilerin sayısının yüz binlere ulaştığı tahmin edilirken, yüzlerce protestocu Netanyahu’nun Kudüs’teki evinin önünde toplandı. Kudüs’teki eylemciler Netanyahu’nun evinin önündeki barikatları yıktı. Güneydeki Beerşeba ile kuzeyde bulunan Hayfa kentlerinde de yüzlerce kişi sokağa indi.

Protestocular, attıkları sloganlarla Başbakan Netanyahu’ya istifa çağrısı yaptı.

Doktorlar ve üniversitelerden grev kararı

İsrail hastanelerindeki doktorlar, hükümeti protesto etmek için pazartesi günü işe gitmeme kararı aldı. Ülkedeki üniversiteler de yargı düzenlemesine karşı süresiz greve gitti.

Üniversitelerin rektör ve yönetimleri, yayımladıkları ortak yazılı açıklamada, hükümetin yargı düzenlemesini protesto etmek için bugünden (27 Mart) itibaren tüm derslerin ve bilimsel araştırmaların durdurulmasını kapsayacak şekilde süresiz grev ilan ettiklerini duyurdu.

Açıklamada, “İsrail üniversitelerinin rektör ve yönetimleri olarak biz, İsrail demokrasisinin temellerini sarsan ve devamlılığını tehlikeye atan yasama sürecinin devam ettiği zeminde, İsrail’in tüm araştırma üniversitelerindeki eğitimi durduracağız. Başbakan ve koalisyon üyelerini yasa tasarısını derhal durdurmaya çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Yediot Ahronot gazetesinin aktardığına göre, ülkenin orta kesimlerdeki Herzliya ve Kfar Saba kentleri ile Zikhron Ya’akov ilçesi belediye başkanları, yayımladıkları ortak bildiride, bugün Netanyahu’nun ofisinin önünde açlık grevine başlayacaklarını açıkladı.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.