Hayvan HaklarıManşet

Nesli tehlike altındaki karakulaklar ailecek kameralarda

0

Türkiye‘de yaşayan, nesli tehlike altındaki yabani kedi türlerinden karakulaklar; Antalya, Isparta ve Burdur illerini kapsayan Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 6’ncı Bölge Müdürlüğü‘nün arazi ve fotokapan yoluyla yapılan çalışmaları kapsamında görüntülendi.

İki  yavru ve anne olmak üzere üç bireyden oluşan karakulak ailesinin su kanalından su içerken kaydedilen görüntüler, Antalya sınırlarında çekildi.  .  ‘Ormanın hayalet kedisi’ olarak da bilinen karakulaklar, ürkek haliyle dikkat çekti.

'Ormanın hayalet kedisi' ailecek görüntülendi - Sayfa 2

 

DKMP 6’ncı Bölge Müdürlüğü’nün verdiği bilgiye göre, ülkede yaşayan yabani kedi türlerinden biri olan, ince yapılı ve çevik karakulaklar, çok çeşitli habitatlarda yaşayabiliyor. Açıklıklı ağaçlıklar, fundalıklar, çalılıklar, maki gibi bodur bitkilerle kaplı alanlar, düzlük, tepelik ve kayalıklı bölgeler, türün yaşayabileceği alanlar.

DHA‘nın haberinde, karakulakların tavşan, küçük kemirgenler ve çeşitli kuş türlerini kapsayan geniş beslenme alışkanlığı olduğu da belirtilerek, şu bilgiler verildi:

'Ormanın hayalet kedisi' ailecek görüntülendi - Sayfa 3

 

“Çoğunlukla kuşları avlamak için yüksek ve atletik sıçrayışlarıyla bilinmelerine rağmen tüm bölgelerde memeliler besin diyetinin yarısını oluşturur. Bu büyüklükteki tüm kedi türleri düşünüldüğünde, kendi ağırlığının 2 ya da 3 katı ağırlığında avları avlayabilmesi bu kedi türünü eşsiz kılar. Arada evcil hayvanları da avlar. Ön bacaklara göre oldukça gelişmiş ve uzun arka bacaklarıyla mükemmel sıçrayışlar yapabilir.”

'Ormanın hayalet kedisi' ailecek görüntülendi - Sayfa 4

 

Karakulakların yılda bir defa yavru sahibi olabildikleri belirtilerek, göç etmedikleri, yerel ve alan korumacı oldukları kaydedildi.

Karakulakların Türkiye popülasyonu hakkında yeterince bilgi bulunmuyor. Hayvanlar,  ülkenin güney ve batı bölgelerinde yaşıyor.

'Ormanın hayalet kedisi' ailecek görüntülendi - Sayfa 5

 

DKMP, TRT ile imzalanan iş birliği protokolü kapsamında, TRT tarafından 2 yıl sürecek olan karakulak belgeseli çekimlerinin Burdur‘da başladığı bilgisini de verdi.

 

You may also like

Comments

Comments are closed.