Doğa Mücadelesiİfade ÖzgürlüğüManşet

Nesin Matematik Köyü’nün zeytinliği kundaklandı: Bu toplum nasıl böyle olabildi?

0

İZMİR- İzmir’in Selçuk ilçesi Şirince köyü yakınlarda bulunan ve her yıl yüzlerce öğrenciyi ağırlayan Nesin Vakfı’nın Matematik Köyü‘nde zeytin fidanlarıyla dolu 40 dönümlük arazide dün öğlen saatlerinde yangın başladı.

Ortaya çıkan görüntülerde ise bir motorsikletteki iki kişinin yangını, araziye patlayıcı torpil atarak başlattığı görüldü.

60 dönümlük arazinin yaklaşık 40 dönümünün küle döndüğünü söyleyen Nesin Vakfı, görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşarak bu fidanları tohumdan yetiştirip taşıma suyla suladıklarını aktardı:

Nesin Matematik Köyü’nün kurucusu Ali Nesin, “Bizde yılmak yok! Yola devam. Paramızı bloke eden valilik de bunu böyle bilsin: Biz her koşulda kazanırız!” dedi.

Nesin Vakfı’nın, uzunca süredir dinci bazı gruplar tarafından hedef gösterildiği biliniyordu.

Nesin, bu nefrete ilişkin duygularını şu sözlerle anlattı:

“Fidanlarımızı çok büyük emeklerle çekirdekten yetiştirip dikmiştik. Tepe gibi bir yere ektik fidanları. Kuyu da açtık. Damlama sistemi yapamadık, paramız yetmedi. 50-100 öğrenciyle günler boyunca gittik, suladık. Emek verdik.

İki tane zıpır, hangi sebeple olduğunu bilmiyorum, ne kötülük yapmışız da emek emek diktiğimiz fidanları kundaklamışlar. Nasıl böyle olabildi bu toplum? Akıldan, mantıktan, iyilikten, güzellikten, doğrudan nasıl şaştılar? 18-20 yaşlarında çocuklar. Hangi inançtan olursa olsun o yaşta bunun kötü bir şey olduğunu anlamaları lazım.

Biz, sadece iyilik yapıyoruz. Kimseye kötülük yapmıyoruz. Bu ülkenin insanlarıyız. Bu toprakların üstünde yaşıyoruz. Yapmamalılar. Benden nefret etmeleri için hiçbir neden yok. Farklı düşüncelerde olmak nefret sebebi olmamalı.”

You may also like

Comments

Comments are closed.