Bilim-TeknolojiDünyaManşet

NASA, Ay’a nükleer reaktör kurmayı planlıyor

0
NASA, 10 yılın sonunda fırlatılmaya hazır “fisyon yüzey güç sistemi” için bir tasarıma sahip olmak için çalışıyor.

ABD Enerji Bakanlığı‘na bağlı Idaho Ulusal Laboratuvarı‘nın direktörü John Wagner, projeyi “ABD’nin Ay’da nükleer enerji kurmasına yönelik oldukça ulaşılabilir bir ilk adım” olarak nitelendirdi.

Bunun için Enerji Bakanlığı ile ortak konsept tasarımları geliştirmek üzere üç sözleşme imzalandı.  ABD’nin Ay’a geri dönme girişimi olan Artemis programının bir parçası olarak düzenlenen 12 aylık sözleşmelerin her biri 5 milyon dolar değerinde ve Ay’da 40 kilovatlık bir fisyon güç sistemi için ilk tasarım konseptlerini finanse edecek.

NASA , Ay yüzeyinde başarılı bir şekilde yerleştirilebilirse, reaktörlerin nihai Mars görevi için kullanılabileceğini söyledi.

Buna göre, Lockheed Margin ve Westinghouse‘a ek olarak, üçüncü yüklenici IX adlı Teksas merkezli bir ekip olacak. IX, uzay aracı tasarımcısı Intuitive Machines ve deneysel bir çakıl yataklı reaktör geliştiricileri olan X-Energy arasındaki ortak girişim olarak kurulmuştu.

NASA’nın Uzay Teknolojisi Misyon Müdürlüğü’nden Jim Reuter, “Bu erken tasarımları geliştirmek, diğer dünyalardaki uzun vadeli insan varlığımızı güçlendirmek için zemin hazırlamamıza yardımcı olacak” dedi.  Uzay ajansı ise fisyon sistemlerinin nispeten daha küçük, daha hafif olduğunu ve “konum, mevcut güneş ışığı ve diğer doğal çevre koşullarından bağımsız olarak sürekli güç sağlayabileceğini ” söyledi.

Kategori: Bilim-Teknoloji

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.