TürkiyeEkolojiManşet

Muğla’nın yüzde 59’u madenler için ruhsatlı!

Kartal Gölü Tabiatı Koruma Alanı tamamen madencilik faaliyetine açıldı.

Zengin canlı tür çeşitliliği, iklimi, doğal güzellikleri, binlerce yıllık tarihi geçmişi ve eşsiz koyları ile Türkiye’nin en önemli doğa, kültür ve turizm alanlarından biri olan Muğla’nın yüzde 59’unun madenler için ruhsat verilmiş olduğu açıklandı. 

TEMA Vakfı, temmuz ayında kamuoyu ile paylaştığı Kazdağları Raporu’nun ikinci çalışmasını Muğla özelinde gerçekleştirdi. Çalışmanın ilk bulgularına göre Muğla, ihale, arama ve işletme aşamalarında 1.449 maden ruhsatına bölündü.

Açıklamada, yüzde 59’u ruhsatlandırılmış durumda olan bölgede mevcut ruhsat sahalarının hayata geçmesi halinde, Muğla’nın toprağı, suyu, doğal varlıkları, yöre insanının sağlığı, tarıma ve turizme dayalı ekonomisinin telafisi imkansız zararlar göreceği kaydedildi. 

Maden Kanunu’nda yapılan değişiklikler

Maden Kanunu‘nda bugüne kadar yapılan değişikliklerin, Türkiye’nin doğa ve tarım alanlarını, meralarını ve kültür miraslarını madencilik faaliyetine açtığına dikkat çeken TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç şunları söyledi:

Mevcut Maden Kanunu’nda yapılan değişiklikler, tüm koruma statülerini yok sayarak; yaşam alanlarımızı da binlerce maden ruhsatı ile karşı karşıya bırakıyor. Bugün maalesef ülkemizde doğa koruma alanı, tarım alanı ya da içme suyu havzası kanunlarla korunmamaktadır. Halbuki, ülkemizde kanunlarla madencilik faaliyetlerinden korunan alanlar oluşturmamız gerekiyor.

Aksi halde madencilik faaliyetleri Çanakkale’de olduğu gibi Muğla’nın da ormanlarını, tarım alanlarını, meralarını, şehrin kültürünü ve turizmi tehdit etmeye devam edecek. Yetkilileri Muğla ve tüm illerimiz için madencilik faaliyetlerine karar verirken; doğal varlıklarımızı, tarımımızı ve su varlıklarımızı göz önünde bulundurmaya ve bu tarihi sorumluluğu hep birlikte almaya davet ediyoruz.”

Muğla ve yakın çevresinde madencilik çalışmasının ilk bulguları şu şekilde:

  • Muğla ve çevresinin % 59’u madenler için ruhsatlandırıldı. r.
  • Muğla ve çevresi orman alanlarının % 65’i madenler için ruhsatlandırıldı.
  • Muğla ve çevresinde bulunan uluslarası koruma kriterlerine göre belirlenen ve nadir flora ve fauna barındıran, Dünya ölçeğinde önemli ekosistemler olan Önemli Doğa Alanlarının %65’i madenler için ruhsatlandırıldı. 
  • Muğla ve çevre tarım alanlarının % 48’i madenler için ruhsatlandırıldı. 
  • Muğla ve çevresinde nadir canlı tür çeşitliliği, doğal ve kültürel özellikleri ile tabiatı koruma alanı, milli park gibi statülerle koruma altına alınmış alanların %55’i madenlere ruhsatlandırıldı. 
  • Türkiye’nin en yaşlı karaçam ormanı (250-700 yaş) ve eşsiz yaban hayatı ile mutlak koruma statüsüne sahip Kartal Gölü Tabiatı Koruma Alanı‘nın tamamı madenler için ruhsatlandırıldı. 
  • Kültür Varlıklarının (arkeolojik sit alanı, vb.) % 66’sı madenler için ruhsatlandırıldı. 

Kategori: Türkiye