İklim KriziManşetTürkiye

Muğla’da hortum: Dalaman’da çatılar uçtu, ağaçlar ve direkler devrildi

0
Fotoğraf: DHA

Dün (25 Kasım) Muğla‘nın Dalaman ilçesinde çıkan hortum evlerin çatılarını uçurdu, elektrik direkleri ve ağaçları devirdi. Hortum çevredekiler tarafından cep telefonuyla görüntülendi.

DHA‘nın aktardığına göre, Meteoroloji 4’üncü Bölge Müdürlüğü Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezinin kıyı kesimlerinde oluşabilecek olumsuz hava koşullarına karşı önlem alınması uyarısının ardından dün Dalaman ilçesi Cengiz Topel Caddesinde sabah saatlerinde fırtına etkili oldu.

Fırtınayla ile birlikte oluşan hortum bazı evlerin çatılarını uçururken, elektrik direkleri ve ağaçları da devirdi.etkili kurumların bölgede hasar tespit çalışmaları sürüyor.

Hortum nedeniyle can kaybı veya yaralanma bildirilmedi.

Hortum coğrafyası iklim değişikliğine bağlı olarak genişliyor

Hortumların oluşumu, büyük ölçüde atmosferik olaylarla bağlantılı. Son 20 yıla kadar dünyada ağırlıkla Meksika Körfezi ile ABD’nin güneyinden orta bölümüne kadar olan alanlarda yayılan hortum coğrafyası, küresel iklim değişikliğine bağlı olarak giderek genişliyor.

İklim modelleme çalışmaları, yüzey ve atmosfer sıcaklıkları, buharlaşma ve atmosferdeki su buharı içeriğinin artmasının hortum oluşum sıklığını ve şiddetini artıracağını gösteriyor.

Son 10 yıllık dönemde Türkiye’de hortum olaylarının sıklığında önceki yıllara göre belirgin bir artış söz konusu. Daha önce hiç hortum olayı kaydı olmayan Doğu Karadeniz ve Kuzeydoğu Anadolu bölümlerinde de artık hortum olaylarının oluşuyor.

Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (İklimBu) Yönetim Kurulu Üyesi ve Yeşil Gazete yazarı Prof. Dr. Murat Türkeş, geçen yıl Türkiye’de 30 sene önce rastgele görülen hortum olaylarının arttığına dikkati çekerek şunları söylemişti:

“Daha çok Akdeniz’de Antalya ve İskenderun körfezlerinde görülüyordu. Son 20 yılda hortum olaylarının sayısında ve alansal dağılışında ciddi bir artış gözlendi. Artık Türkiye’nin bütün kıyı bölgelerinde, özellikle Marmara Denizi çevresi, Batı Karadeniz, Doğu Karadeniz, Güney Batı Anadolu kıyıları, İzmir yöresi, Edremit Körfezi, en sık olarak Batı Akdeniz‘de Antalya Körfezi ve Doğu Akdeniz‘de İskenderun Körfeziçevresinde hortum olaylarının sayısında belli bir artış var. Giderek hortum klimatolojisi oluşuyor.”

‣ Prof. Dr. Murat Türkeş: Hortumlar hem iklim değişikliğinin hem insan etkisinin sonucu 

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.